Rewitalizował Poznań i najważniejsze zabytki Wielkopolski po II wojnie światowej. Właśnie otwiera się wystawa jego prac

Hieronim Różański (1929-2000) był architektem wnętrz, projektantem w zakresie rekonstrukcji i rewitalizacji detali architektonicznych oraz wnętrz zabytkowej architektury. Po ukończeniu studiów w 1954 roku na Wydziale Architektury Wnętrz w PWSSP w Poznaniu (później Akademia Sztuk Pięknych, obecnie Uniwersytet Artystyczny ) projektował detale architektoniczne we wnętrzach i na wszystkich elewacjach Starego Rynku w Poznaniu, Wadze Miejskiej, Domkach Budniczych oraz w „Arsenale”.

„Stąd” wystawa Hieronima Różańskiego w Galerii Jerzego Piotrowicza, ulica Kramarska 3/5, Stary Rynek Poznań.

Współtworzył grupę EF” (Eksperyment formy) w Poznaniu (1958 – 1962). W latach 70-tych zajmował się rewaloryzacją i współczesną aranżacją zamków m.in. w Głogowie, Łagowie, Żarach oraz pałaców w Rogalinie, Czempiniu i Trzebiniach. Równolegle zajmował się malarstwem, grafiką, rysunkiem i rzeźbą. W każdej z dziedzin sztuki, którą uprawiał osiągnął mistrzowski poziom. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych. Był laureatem licznych konkursów i zdobywcą wielu nagród (m.in. pięciu nagród w konkursie graficznym im. Jana Wronieckiego). W II połowie minionego stulecia, na poznańskiej scenie artystycznej był bardzo aktywnym, docenianym i zauważanym artystą. W 2010 roku, na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, pod kierunkiem profesora Romana Kubickiego, Krystyna Różańska-Gorgolewska napisała pracę magisterską pt. „Hieronim Różański – mistrz wielu dyscyplin”. W ostatnich latach prace Różańskiego można było oglądać w Muzeum Archidiecezjalnym w Poznaniu (2014), Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu (2017), Muzeum Marcina Różka w Wolsztynie (2018).

Od studiów w latach 50 ubiegłego wieku do nagłej śmierci w 2000 roku, w pracowni na ul. Żydowskiej, poznański Stary Rynek był dla Hieronima Różańskiego miejscem mu najbliższym. Uliczką, na której znajduje się Galeria Jerzego Piotrowicza goszcząca dziś jego twórczość, przechodził z pewnością tysiące razy. Był stąd choć swoją umiejętność obserwacji natury, którą tak wrażliwie i biegle przekładał na jęzk sztuki nabył dorastając w otoczeniu Wielkopolskiego Parku Narodowego.

Kameralna prezentacja twórczości Hieronima Różańskiego ma na celu przypomnienie jego postaci i dorobku poprzez reprezentatywny wybór prac w każdym niemalże z mediów plastycznych, którymi się posługiwał: malarstwa olejnego, linorytu, akwareli czy rzeźby. Ten wyimkowy wybór pokazuje też główne obszary tematyczne jego poszukiwań twórczych: wielkopolski pejzaż, malarstwo marynistyczne, sceny batalistyczne, martwe natury czy postaci kobiet. Twórczość Różańskiego jest uniwersalna i ponadczasowa, broniąca się mimo upływu lat najwyższą jakością warsztatowych umiejętności i talentu artysty, który często mówił: że życie najlepiej toczy się nad wodami spokojnych rzek.

Hieronim Różański nie podejmował radykalizmów XX wiecznej awangardy. W jego wczesnym malarstwie znajdziemy refleksy szkoły kapistowskiej. Podziw dla Cézanne’a i impresjonistów przejawiała się w wierności malowania w  plenerze. Z kolei w grafikach Różańskiego widzimy inspiracje ekspresjonistycznymi środkami obrazowania.

Tytułowe „Stąd” jest też refleksją nad naturą spokoju, ponadczasowości i poczucia życiowego sensu, które dają zażyłość z przyrodą, uczciwość intelektualna, słuchanie głosu serca oraz determinacja i wytrwałość w zdobywania warsztatowych umiejętności by móc w sposób poruszający i ponadczasowy komunikować prawdę, piękno i dobro językiem sztuki.

Rzeczą rzucającą się w oczy jest niebywała zdolność operowania dostępnymi technikami i mediami. Różański to Mistrz wielu dyscyplin.

Serdecznie zapraszamy.

 


 

Koszykówka,1983., linoryt 30×30

 

 

 

 

Miniatura rzeźbiarska,  postać kobiety

 

 

Hieronim Różański rewitalizuje freski w Zamku w Głogowie

 

 


Portal Warszawski. O krok do przodu

Wspieraj niezależne warszawskie media.

Dzięki Tobie możemy pełnić naszą misję

Konto do wpłat: 61102049000000890231388541

w tytule wpłat: Darowizna

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły