Jeden z najcenniejszych zabytków Warszawy przechodzi renowację

Przy ul. Puławskiej 59 stoi wzniesiona w końcu XVIII wieku neogotycka wieża z bramą, przez którą obecnie można wjechać do parku Morskie Oko. To pozostałość po fundacji Izabeli Lubomirskiej, która zarządzała mokotowskimi dobrami. Budynek składa się z czworobocznego korpusu, o smukłych proporcjach, a zwieńczony jest strzelistym hełmem. W dolnej części wieży mieściło się mieszkanie dla Szwajcara, który w sąsiadującym majątku nadzorował oborę i produkcję mleka. Górę przeznaczono na miejsce dla gołębi.

Prace powinny zakończyć się do końca roku

Zabytkowy budynek powstał około 1780 roku i był częścią większego założenia krajobrazowego funkcjonując jako pawilon ogrodowy. Całe założenie powstało dla Izabeli z Czartoryskich Lubomirskiej, zaś jego pierwszym projektantem był Efraim Szreger i Szymon Bogumił Zug. W XIX w. Przy gołębniku powstały przylegające do niego domy parterowe dla letników, które się nie zachowały. Na pierwszym piętrze obiektu funkcjonował gołębnik i tak zwyczajowo jest ten budynek nazywany przez warszawiaków.

Do niedawna codziennie o 17:00, czyli „godzinie W” z wieży zegarowej, w jaką zmienił się dawny gołębnik, rozbrzmiewał „Marsz Mokotowa”mówi Krzysztof Skolimowski, zastępca burmistrza Mokotowa. – Obecnie budynek wpisany do rejestru zabytków jest remontowany na zlecenie mokotowskiego Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami. Wszystkie prace prowadzone są oczywiście pod nadzorem Stołecznego Konserwatora Zabytkówdodaje burmistrz Skolimowski.

Remont budynku obejmuje zmiany budowlane na zewnątrz i w środku obiektu, roboty sanitarne i elektryczne.  Zegar, którego jeszcze przez jakiś czas nie zobaczymy, przechodzi obecnie konserwację w pracowni. W budynku wymieniane są drzwi i okna, a na wieżach budowli pokrycie. Budynek zyska ozdobną iglicę na dachu, na którym kładzione są drewniane gonty, gdyż stare nie nadawały się do renowacji. Wzmacniane są także mury przejazdu bramnego. A to tylko niektóre prace, bo wymiany wymagała także instalacja wodno – kanalizacyjna i elektryczna – mówi Anna Rzepka, p.o. dyrektora ZGN Mokotów. Konserwatorzy podjęli już decyzję o kolorze elewacji Gołębnika. Tynk będzie biały w piaskowym odcieniu. Po zakończeniu prac z wieży zegarowej ponownie będzie można usłyszeć „Marsz Mokotowa”.

Prace powinny zakończyć się do końca roku, a ich koszt to blisko 800 tys. zł. Gołębnik – Domek Gotycki został wpisany do rejestru zabytków w lipcu 1965 roku.

 



Portal Warszawski. O krok do przodu

Wspieraj niezależne warszawskie media.

Dzięki Tobie możemy pełnić naszą misję

Konto do wpłat: 61102049000000890231388541

w tytule wpłat: Darowizna

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły