KOSZMAR! Płonie zabytkowa drewniana dzwonnica na Kamionku!

Jak dowiedział się właśnie Portal Warszawski, wszystko wskazuje, że mogło to być to celowe podpalenie. Dzwonnicę miał podpalić lump, ale dzwonnica mogła być wcześniej oblana benzyną. Szkody są ogromne i niewiele zostało z  najstarszej drewnianej dzwonnicy, która znajduje się na Pradze, a która należała do Konkatedry Matki Bożej Zwycięskiej na Kamionku (ul. Grochowska 365). Jest to drewniana dzwonnica wzniesiona w 1817 roku, uznawana za najstarszy zachowany obiekt drewniany na terenie Pragi. Niestety, nie wierzymy w przypadki. Złe słowa o piłowaniu katolików robią straszne spustoszenie. Dziś w Pruszczu Gdańskim zniszczono figurę Matki Bożej. Autentycznie pękło nam serce! Na miejscu jest Stołeczny Konserwator Zabytków, Michał Krasucki i Straż Pożarna.

Rys historyczny

Drewniana dzwonnica z XIX w (najstarsza drewniana budowla dzielnic prawobrzeżnych) i nieistniejące już ceramiczne stacje Drogi Różańcowej z roku 1975 na dawnym murze wokół konkatedry diecezji warszawsko-praskiej, czyli kościoła Matki Boskiej Zwycięskiej przy ul. Grochowskiej 365. Zaprojektowali je artyści o nazwisku Henisz: Krzysztof (1914-1978) i jego syn Julian (1944-2018), a w ceramice wykonał Jan Misiak. Powstały „w dowód przywrócenia czci i godności należnej historycznemu Cmentarzowi na Kamionku w roku świętym 1975” jak napisano na tablicy na cmentarzu. Było to podczas zaprojektowanej wówczas przez znanego artystę Lecha Dunina rearanżacji pozostałości cmentarza Kamionkowskiego, najstarszej nekropolii na terenie obecnej Warszawy.

Ceramiczne wizerunki przestawiały m.in. następujące motywy: Nawiedzenie św. Elżbiety, Modlitwę Jezusa w Ogrójcu, Zesłanie Ducha Świętego, Koronację NMP, Narodzenie w Betlejem, Zwiastowanie, Ofiarowanie Jezusa w świątyni, 12 letniego Jezusa nauczającego w świątyni. Artystycznie rzecz biorąc są jednym z przejawów ciekawego zjawiska artystycznego w polskiej sztuce, tzw. eksperymentu łysogórskiego, polegającego na zastosowaniu technik typowych dla malarstwa w tworzeniu ceramicznych dekoracji architektonicznych. Nazwa pochodzi od wsi Łysa Góra, gdzie w okresie peerelu działała spółdzielnia artystyczna „Kamionka”. Ceramiczne dzieła Henisza były m.in w nieistniejącym już także budynku TVP przy Woronicza oraz Domu Handlowym Merkury przy Słowackiego. Mur, na którym były umieszczone na skutek osiadania gruntu przechylił się i w roku 2018 zaczął się rozpadać. Władze parafii nakazały wtedy jego rozbiórkę i zastąpiono betonowo-metalowym parkanem, a ceramik nie przywrócono – podobno za zgodą ówczesnego konserwatora zabytków.

Na murze kościoła Matki Boskiej Loretańskiej przy Ratuszowej na Pradze znajduje się ceramiczna Droga Krzyżowa.

 


 

 

 

TYLE Z NIEJ ZOSTAŁO

 

 

 

 

 

Taka była

 


 

Opis; Spacereolog Praski

Zdjęcia z praskich profili między innymi Praga Południe (Grochów, Gocław, Saska Kępa, Kamionek, Gocławek) oraz Portal Warszawski

Portal Warszawski. O krok do przodu

Wspieraj niezależne warszawskie media.

Dzięki Tobie możemy pełnić naszą misję

Konto do wpłat: 61102049000000890231388541

w tytule wpłat: Darowizna

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły