Darmowy spacer powstańczy z Portalem Warszawskim po Starym mieście

     Jak co roku Portal Warszawski i partner tego wydarzenia, Super Express,  zapraszają w tym roku na powstańczy spacer po Starym Mieście.

    „Na Starówce walczyła Grupa „Północ” dowodzona przez płk Karola Ziemskiego ps. „Wachnowski”. Od 11 sierpnia oddziały Starówki zostały wzmocnione przez siły Zgrupowania „Radosław”, które wycofały się z Woli. Rozpoczęły się ciężkie walki. Niemcy atakowali Stare Miasto przy użyciu artylerii, lotnictwa, pociągu pancernego, miotaczy min, goliatów a nawet kanonierki pływającej po Wiśle.

    Powstańcy w drugim tygodniu walk podjęli dwie nieudane próby połączenia się z Żoliborzem, a pod koniec sierpnia również nieudaną próbę przebicia się do Śródmieścia. Pod wpływem nieustannego naporu nieprzyjaciela obszar obrony dramatycznie się skurczył. Na niewielkiej przestrzeni stłoczonych było kilkadziesiąt tysięcy ludności cywilnej i powstańców. W tej sytuacji dowództwo podjęło decyzję o ewakuacji kanałami do Śródmieścia i na Żoliborz lekko rannych i oddziałów bojowych. W godzinach popołudniowych ostatnie oddziały opuściły ruiny Starówki. Łącznie wyszło ze Starego Miasta około 3.600 rannych i żołnierzy, głównie do Śródmieścia. Na miejscu została ludność cywilna i szpitale przepełnione ciężko rannymi.” (http://www.sppw1944.org/index.html?http://www.sppw1944.org/powstanie/sanitariat_06.html)

Więcej szczegółów, jak dokładnie wyglądało Powstanie Warszawskie, dowiemy się w czasie naszego specjalnego spaceru.

Spotykamy się 4.08.2018 r., na pl. Krasińskich, pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego, o godz. 17.00.

Spacer poprowadzi licencjonowany przewodnik miejski, Społeczny Opiekun Zabytków, i wnuk powstańca warszawskiego.

Serdecznie zapraszamy!

Portal Warszawski

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły

Portal-Warszawski