Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie ogłosiło przetarg ograniczony na wykonawcę, który wybuduje siedzibę instytucji na działce po północnej stronie placu Defilad.
– Rozpoczynamy realizację jednej z najważniejszych inwestycji kulturalnych ostatnich lat. Mamy pozwolenie na budowę Muzeum Sztuki Nowoczesnej, właśnie poznaliśmy szczegóły przetargu na wykonanie inwestycji – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy i dodaje – Niebawem powstanie też „plac centralny” według koncepcji wybranej w formule konkursu i konsultowanej z mieszkańcami Warszawy.
– Uwzględniając różne scenariusze przebiegu postępowania, zakładamy, że wykonawcę prac poznamy najpóźniej jesienią tego roku. W przetargu będą mogły wziąć udział wyłącznie firmy o dużym doświadczeniu. Spodziewamy się dużego zainteresowania i zaciętej walki o ten kontrakt. Jesteśmy do tego dobrze przygotowani – mówi Joanna Mytkowska, dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
To historyczny moment dla założonego w 2005 roku Muzeum. Budowa jego siedziby będzie pierwszą z szeregu inwestycji publicznych w ścisłym centrum stolicy. Pozwolenie na budowę gmachu Muzeum uprawomocniło się pod koniec lutego b.r., otwierając drogę procesowi inwestycyjnemu. Wyłoniony w przetargu wykonawca wybuduje budynek Muzeum o całkowitej powierzchni prawie 20.000 m.kw., zaprojektowany przez nowojorską pracownię architektoniczną Thomas Phifer and Partners.
W nowym gmachu Muzeum znajdą się sale wystawowe o powierzchni 4000 m.kw., sale edukacyjne, biblioteka, audytorium, kino, kawiarnia oraz rekonstrukcja Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia z końca lat 50., wykorzystująca oryginalne wyposażenie tej unikalnej placówki, legendy polskiej kultury nowoczesnej. Lokalizacja nowego gmachu Muzeum była wielkim wyzwaniem dla projektantów, którzy musieli zaprojektować budynek nad stacją metra Centrum i tunelami technicznymi oraz nad ogromnym transformatorem zasilającym większą część Śródmieścia. Ze względu na tak wymagającą lokalizację udział w przetargu będą mogły wziąć wyłącznie firmy o dużym doświadczeniu, odpowiednim do skali tej skomplikowanej inwestycji.
Rozstrzygnięcie przetargu planowane jest na październik 2018 roku. Muzeum spodziewa się dużego zainteresowania firm budowlanych i zaciętej walki o prestiżowy kontrakt. Przewidywany termin otwarcia gmachu to grudzień 2021 roku.
Inwestycja prowadzona będzie na placu Defilad jako pierwsza z szeregu dużych inwestycji w tym obszarze miasta, które przekształcą plac Defilad w tak zwany plac centralny. Kolejne inwestycje następować będą po sobie w taki sposób, aby umożliwić wzajemną bezkolizyjną realizację robót budowlanych każdej z nich. Realizowane będą: cześć zachodnia kompleksu zaprojektowanego przez Thomasa Phifera z budynkiem teatru TR Warszawa o powierzchni całkowitej 15.000 m.kw., infrastruktura techniczna oraz drogowa wokół budynków wraz z parkingiem podziemnym i samym placem centralnym, na projekt którego konkurs wszedł obecnie w fazę finałową.
Dokumentacja przetargowa dostępna na stronie internetowej: http://newbuilding.artmuseum.p
za; http://www.um.warszawa.pl/aktualnosci/przetarg-na-wykonawc-gmachu-muzeum