Od początku września Centrum Myśli Jana Pawła II zaprasza na spacery tematyczne w ramach projektu Warszawa – miasto wielu religii”. Teraz oddaje w ręce spacerowiczów przewodnik w formie online pod tym samym tytułem, który pozwoli zainteresowanym samodzielnie wyruszyć na spacer szlakiem wybranej religii. Autorem publikacji jest varsavianista Jerzy S. Majewski.
Przewodnik jest kolejną publikacją przygotowaną przez Centrum Myśli Jana Pawła II zapoznającą mieszkańców Warszawy ze zróżnicowaniem religijnym stolicy
Przewodnik „Warszawa – miasto wielu religii” to propozycja pięciu tras spacerowych po miejscach ważnych dla wyznawców największych religii. Na opisanych szlakach znajdują się obiekty architektoniczne, w tym sakralne, miejsca kultu religijnego i życia społeczno-kulturalnego. Publikacja zwraca uwagę zarówno na punkty wciąż istniejące na mapie miasta, jak i takie, których już nie odnajdziemy w jego topografii. Długość tras można samodzielnie modyfikować. Do opracowania tras spacerowych Centrum Myśli Jana Pawła II zaprosiło Jerzego S. Majewskiego, znanego autora przewodników.
Zależało nam, by publikacja była czymś, co nie tylko towarzyszy projektowi, ale także po jego zakończeniu, daje impuls do samodzielnego wyruszenia w trasę i poznawania wieloreligijnej Warszawy, we własnym tempie, samodzielnie lub w gronie znajomych. Postawiliśmy na doświadczenie Jerzego S. Majewskiego i nie zawiedliśmy się – mówi Marcin Nowak, koordynator projektu „Warszawa – miasto wielu religii”.
Celem projektu „Warszawa – miasto wielu religii” jest ukazanie piękna wynikającego z wielowiekowego współistnienia w stolicy tradycji katolickiej, prawosławnej, protestanckiej, żydowskiej i muzułmańskiej. Ale nie mniej ważne jest odkrycie, że warszawiaków różnych wyznań łączy nie tylko historia – także dzisiaj możemy się spotykać, szukając podobieństw i punktów wspólnych, a różnice traktując jako nasze bogactwo. Istnieje cały wachlarz kluczy, według których można poznawać Warszawę. Jednym z nich jest klucz historii religii, wiążący się nierozerwalnie także z rozwojem kultury. Dlatego możemy być szczególnie dumni nie tylko z tego, że wielu przedstawicieli różnych religii świata właśnie w Warszawie poszukuje miejsca schronienia i znajduje je, ale także z tego, że przez wieki członkowie różnych wspólnot wyznaniowych budowali nasze miasto w jego dzisiejszym kulturowym kształcie i kolorycie – napisał we wstępie do publikacji Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy. – Zaproponowane trasy spacerowe zachęcają do zatrzymania się i zachwytu nad wpisanym w nasze miasto bogactwem tradycji. Pokazują także perspektywę pokojowej koegzystencji – ogromnie ważną dla nas także dzisiaj i możliwą dzięki wzajemne mu spotkaniu, poznaniu i zrozumieniu, do czego zaproszeniem mogą być właśnie spacery po Warszawie wieloreligijnej.
Przewodnik jest kolejną publikacją przygotowaną przez Centrum Myśli Jana Pawła II zapoznającą mieszkańców Warszawy ze zróżnicowaniem religijnym stolicy. W 2002 roku instytucja opublikowała informator „Warszawa wielu wyznań”, zawierający podstawowe informacje o religiach w mieście.
Centrum Myśli Jana Pawła II zachęca nie tylko do lektury, ale także do wspólnego, grupowego spacerowania W ramach projektu „Warszawa – miasto wielu religii” zaprasza na cztery trasy tematyczne i dziesięć terminów spacerów po Warszawie. Prowadzi je autor przewodnika Jerzy S. Majewski oraz drugi znakomity varsavianista Adrian Sobieszczański. Proponowane tematy tras spacerowych to: „Grzybów i Muranów nie tylko żydowski”, „Wielowyznaniowe dzieje Warszawy zapisane na cmentarzach”, „Wielokulturowe centrum Pragi” oraz „Szlakiem wielowyznaniowej Warszawy w kolebce miasta”.
Trasy zostały przygotowane w partnerstwie z Domem Spotkań z Historią, a także skonsultowane z przedstawicielami działających współcześnie w Warszawie największych kościołów i wspólnot wyznaniowych. Trasy spacerów pokazują sąsiedztwo i przenikanie się katolicyzmu, prawosławia, protestantyzmu, judaizmu i islamu.
Przewodnik w formie online jest dostępny na stronie https://www.centrumjp2.pl/warszawa-miasto-wielu-religii/ .
Co oprócz spacerów?
19 października o godz. 15:00 Centrum Myśli Jana Pawła II zaprasza spacerowiczów i wszystkie osoby zainteresowane tematyką wielokulturowości na poczęstunek. Spotkaniu będzie towarzyszyła projekcja filmu nawiązującego do tematyki różnic kulturowych i religijnych oraz potrzeby wzajemnego szacunku i budowania porozumienia mimo różnic. Spotkanie odbędzie się w siedzibie instytucji przy ul. Foksal 11 w Warszawie.
Posiłek dla spacerowiczów przygotuje Słuszna Strawa, czyli spółdzielnia socjalna stworzona i prowadzona przez osoby z doświadczeniem migracji, która gotuje wegańskie potrawy na bazie tradycyjnych przepisów.
20 października o godz. 18:00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego odbędzie się koncert „Pokój dla Jeruzalem”, podczas którego wystąpi Chór Centrum Myśli Jana Pawła II pod dyrekcją Jakuba Siekierzyńskiego, wraz z chórzystami różnych kultur i wyznań oraz Bastarda Trio w składzie: Paweł Szamburski (klarnet), Tomasz Pokrzywiński (wiolonczela), Michał Górczyński (klarnet kontrabasowy) zapraszamy na koncert „Pokój dla Jeruzalem”. Wydarzenie odbędzie się 20 października o godzinie 18:00
Wstęp na wydarzenia jest wolny po wcześniejszej rejestracji za pośrednictwem: https://www.centrumjp2.pl/warszawa-miasto-wielu-religii/
Projekt „Warszawa – miasto wielu religii” dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”. Partner: Dom Spotkań z Historią. Patroni: TVP3 Warszawa, Radio Nowy Świat, waw4free, W Drodze, Al Islam, Życie Śródmieścia.
Portal Warszawski. O krok do przodu