[NASZ NEWS] „Cancel culture” i Sacrum w sztuce na „współKongresie Kultury”? To możliwe tylko dzięki Twojemu wsparciu!

Kongresy Kultury są BARDZO WAŻNE bo na lata kreują kierunek sztuki i kultury, w którym mają podążać. Pierwszy był Zjazd Grunwaldzki w 1910 r i. traktuje się go umownie jako pierwszy Kongres Kultury Polskiej, choć z kongresem rozumianym jako zgromadzenie poświęcone obradom i dyskusjom miał niewiele wspólnego. Ideą Zjazdu Grunwaldzkiego była przede wszystkim chęć uczczenia rocznicy zwycięstwa polskiego oręża w 1410 roku w bitwie pod Grunwaldem. Kolejnym kongresem w polskiej historii był „Antyfaszystowski” Kongres Kultury Polskiej zorganizowany w 1936 roku we Lwowie. Jego inspiracją był paryski Międzynarodowy Antyfaszystowski Kongres Pisarzy w 1935 roku, podczas obrad którego zaapelowano o organizowanie lokalnych związków i spotkań intelektualistów, których celem miała być obrona kultury przed faszyzmem.

Idea „współkongresu Kultury”

W połowie sierpnia pisaliśmy, że w środku sezonu urlopowego, pani minister MKDiN, Hanna Wróblewska, podała ważną informację o organizacji kolejnego kongresu kultury. Został on zatytułowany współKongres Kultury i ma być miejscem dyskusji o przyszłości polskiej kultury z udziałem wszystkich środowisk, dla których kultura jest ważna.  Ma odbyć odbyć się 7-9 listopada w Warszawie.

Powołano także zespół programowy kongresu złożony z osób o lewicowych oraz skrajnie lewicowych poglądach, który będzie odpowiadał za programowanie 10 głównych paneli.  Zarówno czas ogłoszenia, jak i skład zespołu programowego wskazuje, że – mimo haseł o wspólnotowości i różnorodności – z dyskusji mają być wyłączone środowiska, które nie podzielają lewicowego, ideologicznego spojrzenia na kulturę.

Na stronie kongresu czytamy:

Dziś, w czasach politycznej polaryzacji oraz narastających wyzwań społecznych, technologicznych i ekologicznych, potrzebna jest w Polsce nowa umowa społeczna. Jej podstawową częścią powinna być nowa polityka kulturalna – tworząca warunki otwartej rozmowy i ekspresji zróżnicowanych wartości, idei, postaw i estetyk. Kultura jest sferą wolności i autonomii. Zarazem kultura może i powinna działać w samym sercu życia społecznego, wyznaczać wartości, inspirować nowe strategie działania, angażować się w politykę równościową, migracyjną, ekologiczną czy pracowniczą, ale też – działając za pomocą twórczych narzędzi sztuki – przyczyniać się do dobrostanu osób i grup, także tych, które na co dzień sytuują się na obrzeżach głównych nurtów życia społecznego.

Dlatego, wzywamy do szerokiego porozumienia osób, grup i środowisk w kwestii przyszłości kultury w Polsce. W tym celu powołujemy współKongres Kultury – kolejny po kongresach w 1981, 2000, 2009 i 2016 roku – tym razem jednak, co niezwykle ważne, we współpracy strony społecznej i strony rządowej, która odpowiedziała pozytywnie na społeczne wezwanie. Chcemy wspólnie opracować katalog zadań, przed jakimi stoimy, oraz propozycje możliwych rozwiązań praktycznych i odpowiedzi ideowych.

Zmobilizujmy się, by jak najliczniej włączyć się w ten kongres i wpływać na jego kształt. To ważne, bo tylko zarejestrowani uczestnicy kongresu mogą zgłaszać do 8 września tematy i uczestników 20 debat stolikowych w trakcie Kongresu. Co ważniejsze, tylko zarejestrowani uczestnicy będą mogli wybierać w głosowaniu, które panele odbędą się pojawią się na Kongresie.

Minister Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Hanna Wróblewska, chce aby kongres tworzyły jedynie tzw. środowiska progresywne, dlatego też pierwszym krokiem było zarejestrowanie dwóch bardzo ważnych paneli tematycznych. Tematy zaproponował dr Piotr Bernatowicz. Czytamy na jego stronie:

177. WOLNOŚĆ SŁOWA – WSPÓŁCZESNE ZAGROŻENIA

w którym podjęty zostanie problem zjawiska cancel culture, tzw. mowy nienawiści i innych wynalazkach służących ograniczaniu wolności słowa i sztuki dzisiaj. Zaprosiłem osoby, które mają duże doświadczenie, także niestety bycia ofiarą współczesnych mechanizmów ograniczania wolności słowa:

Paneliści:
Agnieszka Kołek
Łukasz Sakowski – Totylkoteoria.pl
Kaya Szulczewska

182. KULTURA I WIARA

Ten panel dotyczyć będzie obecności sacrum we współczesnej kulturze, a także o tym, na czym polega idea neutralności i świeckości państwa: czy na walczeniu z obecnością duchowości i religii w przestrzeni publicznej, czy raczej na wspieraniu i dawaniu przestrzeni dla różnych inicjatyw wzmacniających obecność duchowości w kulturze.

Paneliści:
dr Justyna Melonowska
dr Paweł Rojek
dr Joanna Winnicka Gburek

Przypominamy, że jeśli chcemy aby nasz głos, środowisk konserwatywnych wybrzmiał na tym wydarzeniu należy teraz na te panele zagłosować, a mogę to zrobić jedynie osoby, które wcześniej się zarejestrowały!

Do dzieła!

 


🟦 Promujemy szeroko rozumianą kulturę. Spodobał Ci się Artykuł? Możesz postawić nam kawę: https://buycoffee.to/portalwarszawski


 

Portal Warszawski. O krok do przodu

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły

Portal-Warszawski