Dwadzieścia obrazów „Zwiastowania” polskich malarzy oczarowało Rzym

17 listopada 2023 roku w podziemiach katedry warszawsko-praskiej odbył się wernisaż obrazów współczesnych przedstawiających tajemnicę Zwiastowania. Pierwszy raz zaprezentowano publicznie nowe obrazy dziesięciu wybitnych polskich malarzy, m.in. Jarosława Modzelewskiego,  Ignacego Czwartosa czy Beaty Stankiewicz. Powstały one w ramach projektu „Namalować katolicyzm od nowa”. Wystawa ma kontynuację w Rzymie.

Polskie malarstwo sakralne w Rzymie

W środku historycznego centrum Wiecznego Miasta – nieopodal Tybru, zostało zaprezentowanych 20 współczesnych obrazów sakralnych autorstwa polskich malarzy. Wernisaż w muzeach San Salvatore in Lauro, tuż przy kościele pod tym samym wezwaniem, zgromadził we wtorkowy ciepły wieczór 19 marca licznych gości i miłośników sztuki. Przybyłych gości powitał dyrektor muzeum Lorenzo Zichichi, podkreślając swoją radość z możliwości uczynienia jednego z centralnych budynków w Rzymie, miejscem wspólnego spotkania i wzbogacenia refleksji nad postrzeganiem piękna. W tym kontekście przywołał nazwiska Umberto Mastroianniego i Emilio Greco, rzeźbiarzy XX wieku, których dzieła przechowywane są w muzeum i jego archiwach, zarysowując potrzebę kontynuacji namysłu nad pięknem, która w niedalekiej przeszłości owocowała m.in. wieloletnią współpracą muzeum z polskim rzeźbiarzem Igorem Mitorajem.

Pomysłodawcą projektu jest Dariusz Karłowicz, i to dzięki niemu możemy podziwiać prace współczesnych artystów; „Jeśli chrześcijaństwo nie chce zamieszkać w muzeum, trzeba powiedzieć sobie stanowczo, że dawne malarstwo i dawna kultura nie wystarczą. Celem nie może być kopiowanie istniejących dzieł, ale tworzenie nowych obrazów sakralnych, które przemawiają współczesnym językiem i zdolne są służyć w modlitwie i kulcie człowiekowi XXI wieku”

 

  

RELACJA VIDEO

 

 

Wystawę można zwiedzać od wtorku do soboty w godzinach 10-13 / 16-19. Potrwa ona do 13 kwietnia. Wstęp wolny

za; Teologia Polityczna, Dariusz Karłowicz

Portal Warszawski

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły

Portal-Warszawski