Polska kinematografia z dwoma Oskarami! „Strefa interesów” zrealizowana w koprodukcji brytyjsko-polsko-amerykańskiej Jonathana Glazera zdobyła aż dwie statuetki!

Nagrodzony Grand Prix festiwalu w Cannes, wyreżyserowany przez Jonathana Glazera (Sexy Beast, Narodziny oraz Under the Skin) film o codziennym życiu komendanta Auschwitz, Rudolfa Hössa, i jego rodziny. W rolach głównych zobaczymy znaną z filmu Toni Erdmann Sandrę Hüller (Hewdig Höss) oraz Christiana Friedela (Rudolf Höss), który zasłynął występem w filmie Biała wstążka Michaela Hanekego. Media okrzyknęły Strefę interesów przejmującym i głęboko wciągającym filmem (Variety), który zostanie w widzach długo po seansie (Deadline), niezwykle potrzebnym we współczesnych czasach (Vanity Fair), zatrważającym spojrzeniem na banalność zła (Indiewire).

O czym jest film?

W „Strefie interesów” brytyjski reżyser Jonathan Glazer przygląda się domowej idylli w czasach nazistowskich Niemiec. Rudolf (Christian Friedel) wraz z żoną Hedwigą (Sandra Hüller) oraz czwórką dzieci i psem mieszkają w przestronnym, pedantycznie czystym domu z wypielęgnowanym ogrodem i szklarnią. Celebrują rodzinne obiady, marzą o wakacjach w ukochanych Włoszech. W weekendy lubią popływać kajakami lub pospacerować po lesie z przyjaciółmi. Jednak zza ścian ich domu często dobiegają niepokojące odgłosy, a czasem rozpaczliwe krzyki, ponieważ Rudolf Höss jest komendantem obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

„Strefa interesów” to porażające studium banalności zła, w którym nigdy nie jesteśmy świadkami ludobójstwa ani obozowej rzeczywistości. Wszystko, co brutalne, od czego chce się odwrócić wzrok, zostaje wypchnięte poza dom Rudolfa i Hedwigi, hermetycznie zamknięte poza ich codziennym życiem. Rodzinną sielankę tylko od czasu do czasu zakłóca dym z pobliskich kominów obozu. Czy można urządzić sobie sterylny raj w cieniu cudzego piekła, tak aby jego ślady nie przeniknęły do świadomości i sumienia?

Film Jonathana Glazera, twórcy „Under the Skin” oraz kultowych teledysków Massive Attack i Radiohead, jest polską koprodukcją, za którą – po stronie polskiej – odpowiadała Ewa Puszczyńska, producentka „Idy” i „Zimnej wojny”. „Strefa interesów” to wybitna, w całości zrealizowana w Polsce, nowatorska reinterpretacja kina Zagłady, nagrodzona Grand Prix na festiwalu w Cannes oraz nominowana do Oscara w 5 kategoriach, w tym dla Najlepszego Filmu. Za muzykę odpowiada Mica Levi, a autorem zdjęć jest nominowany do Oscara Łukasz Żal („Zimna wojna”, „Ida”). To głęboko wstrząsające, otwierające oczy dzieło, które wychodzi poza ramy filmu – i przejdzie do historii kina.

  

Nagrody

Polska kinematografia z dwoma Oskarami! „Strefa interesów” zrealizowana w koprodukcji brytyjsko-polsko-amerykańskiej Jonathana Glazera z 5 nominacji zdobyła aż dwie statuetki! – za najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy oraz za dźwięk. W pracę nad produkcją zaangażowani byli Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Muzuem Auschwitz.

Film porusza temat konfliktów, okupacji, w których giną niewinni ludzie. Polską producentką „Strefy interesów” jest Ewa Puszczyńska, znana m.in. ze współpracy z Pawłem Pawlikowskim przy „Idzie” i „Zimnej wojnie”.

ZWIASTUN FILMU

 

 

 

za; Gutek Film, MKiDN

Portal Warszawski

 

 

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły

Portal-Warszawski