Na łamach Portalu Warszawskiego publikujemy demokratycznie (od lewa do prawa) opinie mieszkańców, specjalistów, radnych, blogerów, i innych. Dziś publikujemy opinię blogera prowadzącego profil MOKO.
Nic więc dziwnego, że miasto podjęło decyzję o zagęszczaniu zabudowy w tym miejscu. Nowy blok musi spełnić przepisy o oświetleniu i nasłonecznieniu
Dla jednych kultowy, dla innych brzydki i mało funkcjonalny. Pawilon na rogu Wałbrzyskiej i Puławskiej znika z mapy miasta. W tym miejscu powstanie blok mieszkalny wraz z usługami handlowymi w przyziemiu. W sieci oczywiście pojawiła się gorąca dyskusja na temat zagęszczania zabudowy w Warszawie. Warto się jednak zastanowić czy mamy w stolicy inne wyjście?
Od wielu lat mieścił się tu sklep Mokpol (zbudowany w latach ’70 XX w.) oraz dobudowana później restauracja McDonald’s. 30 kwietnia, niedziela handlowa, była ostatnim dniem funkcjonowania tego miejsca.
Na Twitterze rozgorzała gorąca dyskusja dotycząca tego miejsca. Tyle tylko, że wszyscy zainteresowali się sytuacją w momencie likwidacji pawilonu. Od 2012 roku obowiązuje wydane pozwolenie na warunki zabudowy wielorodzinnej dla tego miejsca. Od lat w sporządzaniu jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który przewiduje w tym miejscu zabudowę mieszkaniową. Miasto i dzielnica od lat planowały tu zmiany. Skrzyżowanie Puławskiej i Wałbrzyskiej jest doskonale skomunikowanie. To około 150 metrów od stacji metra Służew, w pobliżu linii tramwajowej i wielu autobusów na ulicy Puławskiej. Nic więc dziwnego, że miasto podjęło decyzję o zagęszczaniu zabudowy w tym miejscu. Nowy blok musi spełnić przepisy o oświetleniu i nasłonecznieniu. Tak by jak najmniej ucierpieli mieszkańcy okolicznych bloków. Warto także odnotować, że nowy blok na dwóch pierwszych kondygnacjach będzie posiadać usługi handlowe.
To także rozwiązanie, które powoli przychodzi do Polski z zachodu. Zamiast stawiać odrębne pawilony handlowe sklepy, dyskonty itp pojawiać się mają w parterach budynków mieszkalnych. Miasto podejmuje coraz częściej decyzje zezwalające na zagęszczanie zabudowy. Tak by uniknąć rozlewania się miasta. Okolice dobrze skomunikowanych węzłów przesiadkowych będą coraz częściej wypełniane nową zabudową biurową lub mieszkaniową. Tuż obok, w miejscu centrum handlowego Land, także ma powstać biurowiec – przy samej stacji metra Służew.
Inwestycja na terenie osiedla Służew nad Dolinką realizowana będzie przez spółdzielnię mieszkaniową i składała się będzie z budynków o wysokości od pięciu do czternastu kondygnacji nadziemnych. Pod nimi zaplanowano 3-poziomowy garaż samochodowy (jeden poziom na potrzeby wynajmu miejsc postojowych dla mieszkańców okolicznych budynków) na prawie 250 miejsc postojowych. W budynkach znajdzie się łącznie 160 mieszkań o zróżnicowanych metrażach od 25 do 118 metrów kwadratowych. Część handlowo-usługowa o łącznej powierzchni około 2 500 mkw. mieściła się będzie na parterze i pierwszym piętrze.
Za projekt architektoniczny odpowiada pracownia Wojciecha Kornatowskiego. Generalnym wykonawcą została firma ZAB-BUD, która przystąpi do realizacji zadania w dniu 17 maja. Całość ma być gotowa pod koniec 2025 roku.
za; MOKO