Ze Służewca znika kultowy budynek typu Lipsk

Na Służewcu, jak w wielu miejscach, gdzie w czasach PRL-u funkcjonował przemysł powstało kilka prefabrykowanych budynków tego typu. Prefabrykowane biurowce miały przyśpieszyć i ułatwić budowę tego typu obiektów. Aby tak się stało w NRD nabyto w latach 70. XX wieku dokumentację zunifikowanego budynku biurowego rozplanowanego w oparciu o moduł mający rozmiary 6 metrów na 7,2 metra. Taki też jest rozstaw słupów w biurowcach zaliczanych do typu „Lipsk” – informuje portal Tu było, tu stało.

Lipsk przy Marynarskiej 20 zajmował atrakcyjną działkę

Ich charakterystyczną cechą są dwie klatki schodowe umieszczone w modułach skrajnych, korytarzowy układ budynku. Konstrukcja budynku jest stalowa, ocieplona wełną mineralną i często obłożona też bardzo popularnym kiedyś w Niemczech Wschodnich, u nas w mniejszym stopniu azbestem, który miał chronić przed pożarem. Płyty z azbestu były i są dla wielu tych budynków droga do zburzenia, lub bardzo głębokiej modernizacji.

Lipski miały dwa rodzaje elewacji różniące się zastosowanymi oknami i kolorem płyt osłonowych. Zazwyczaj były albo brązowe, albo w kolorze przypominjącym wodę w morzu.  Na terenie Warszawy zbudowano kilkadziesiąt biurowców tego typu. Wiele z nich rozebrano wraz z likwidacją obszarów przemysłowych w poszczególnych dzielnicach.

Lipsk przy Marynarskiej 20 zajmował atrakcyjną działkę. W tej chwili trudno jeszcze określić jaka zabudowa pojawi się w miejscu znikającego biurowca.

za; Tu było, tu stało

Zdjęcia: Mateusz M. Opasiński/TBTS

Portal Warszawski

Wspieraj niezależne warszawskie media.

Dzięki Tobie możemy pełnić naszą misję

Konto do wpłat: 61102049000000890231388541

w tytule wpłat: Darowizna

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły