Zmarł ANDRZEJ OSĘKA, wielki eseista i krytyk sztuki. Żył 89 lat
Tę smutną wiadomość podał Andrzej Luter. Zmarły Andrzej Osęka był publicystą, doskonałym krytykiem sztuki, i dziennikarzem.
Andrzej Osęka był kimś więcej niż tylko krytykiem sztuki
W 1955 ukończył historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. W czasach PRL pracował jako dziennikarz, pisał o sztuce współczesnej. Był współpracownikiem „Po prostu” (1955–1956), a następnie członkiem redakcji „Przeglądu Kulturalnego” (1955–1962) i „Kultury” (1965–1981). Był członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i Związku Literatów Polskich, współpracownikiem Konwersatorium Doświadczenie i Przyszłość (m.in. opracował rozdział Zachowania społeczne do raportu Polska wobec stanu wojennego z 1982). Od 1980 należał do NSZZ „Solidarność”, działał w Zespole ds. Kultury Regionu Mazowsze związku. Był członkiem Komitetu Kultury Niezależnej (1983–1989), w którym odpowiadał za sprawy plastyki. W 1983 należał (z Martą Fik) do założycieli miesięcznika „Kultura Niezależna”. Współpracował z paryską „Kulturą” pod pseudonimem Paweł Morga i z prasą podziemną w Polsce (m.in. „Tygodnikiem Mazowsze”). Otrzymał Nagrodę publicystyczną im. Juliusza Mieroszewskiego (1986).
Andrzej Osęka był kimś więcej niż tylko krytykiem sztuki, wspaniale pisał i opowiadał o malarstwie, rzeźbie. Pan Osęka był wielkim pisarzem „sztuki”.
Wielki żal! (A. Luter)
Po 1989 w dalszym ciągu pisał na tematy kulturalne. W 1992 dołączył do redakcji „Gazety Wyborczej”. Publikował także w „Dzienniku Polska-Europa-Świat”, „Wprost” i „Polityce”. Był członkiem rady programowej stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita.
W 2011 prezydent Bronisław Komorowski odznaczył go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Był ojcem Piotra Osęki i bratem Janusza Osęki. (wiki)
Na zdjęciu poniżej część zespołu „Kultury Niezależnej”; od lewej patrząc na ekran: Andrzej Kaczyński, prof. Janusz Sławiński, Zyta Oryszyn, ANDRZEJ OSĘKA; stoi: Jan Walc.