Pionier polskiego performansu z wizytą w Warszawie.

     Zbigniew Warpechowski to guru i pionier polskiej sztuki awangardowej. To Mistrz.

    21 stycznia tego roku, Portal Warszawski miał niezwykłą okazję być na jego przedstawieniu w MSN. Mieliśmy również przyjemność osobiście porozmawiać z Mistrzem, który opowiadał nam jak aresztowany przez UB, w specyficzny dla siebie sposób, udając pijaka, wykręcił się od współpracy z komunistami.

Wystąpienie miało formę wykładu na temat architektury klasycznej.  Było to dokładne powtórzenie pierwszego wykładu jego ulubionego lwowskiego profesora Mściwujewskiego z roku 1956, w którym artysta uczestniczył jako student, na wydziale architektury Politechniki Krakowskiej, z przedmiotu historii architektury powszechnej. Wtedy jedynym narzędziem pracy i nauki była kreda i tablica… i to stało się  punktem wyjścia performansu Warpechowskiego, który ten wykład odtworzył.

    Niby nic niezwykłego, gdyby nie to, że 80 letni Warpechowski, który przedstawił nam zawiłości architektury greckiej, wskazał bardzo dobitnie na kondycję dzisiejszego człowieka, a dokładnie naszą dzisiejszą ignorancję i byle jaki świat, w którym zaczęliśmy żyć. No bo dziś za człowieka wszystko robi komputer, rola człowieka sprowadza się do roli niewolnika. Dziś wszystko jest zunifikowane, takie samo. Osobowości i indywidualności brak!. Nie mówiąc już o intelektualnym lenistwie dzisiejszego człowieka, i koszmarnym poziomie nauczania na dzisiejszych uczelniach. Jak wiemy dziś wykształcenie można sobie kupić. Szkoły zaczęły hodować „wykształconych” głupców!

„Zbigniew Warpechowski urodził się 10 października 1938 roku w Płoskach na Wołyniu. Jest performerem, malarzem, poetą, autorem licznych publikacji o teorii performance i sztuce współczesnej. W latach 1956-1962 studiował architekturę na Politechnice Krakowskiej, a w latach 1964-65 był studentem na Wydziale Form Przemysłowych w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Od 1985 roku jest członkiem Grupy Krakowskiej. Jest jednym z uczestników międzynarodowej grupy The Black Market. Jego twórczość odznacza się procesualnością, interaktywną formą oraz naciskiem na cielesność jako medium. Warpechowski jest jednym z pionierów i najwybitniejszych przedstawicieli sztuki performans w Polsce. Do dziś wykonał ich około 320. Od 1992 roku współpracuje z galerią Zderzak w Krakowie. Brał udział w Documenta 8 w Kassel (1987). Jest autorem 7 książek z zakresu filozofii sztuki. W 2009 roku został uhonorowany Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Mieszka i pracuje w Sandomierzu.” – MSN

Ten hołd złożony swemu profesorowi był również, prawdopodobnie, pożegnaniem z widzami.

Szkoda, że poza światem artystycznym przybyło bardzo mało ludzi…

 

zdj. Portal Warszawski

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły

Portal-Warszawski