75. rocznica zamachu na KUTSCHERĘ – BEZPŁATNY SPACER

    Super Express i Portal Warszawski zapraszają na bezpłatny spacer, w czasie którego omówiona zostanie dokładnie akcja, która dla AK miała pierwszorzędne znaczenie.    

    1 lutego 1 lutego 1944 w Alejach Ujazdowskich dokonano udanej akcji bojowej wymierzonej w wysokiego funkcjonariusza niemieckiego aparatu terroru, która została przeprowadzona przez Armię Krajową. Celem likwidacji był Franz Kutschera, który bezwzględnie przeprowadzał rzeź wśród mieszkańców Warszawy.

W mieście i na terenie podległego mu dystryktu Kutschera wprowadził niespotykany wcześniej terror, którego celem było zastraszenie ludności cywilnej i sparaliżowanie działalności polskiego ruchu oporu. Na podstawie nowo wydanego rozporządzenia Hansa Franka  z 2 października 1943 O zwalczaniu zamachów na niemieckie dzieło odbudowy w Generalnym Gubernatorstwie, za śmierć każdego Niemca lub akcję ruchu oporu rozstrzeliwano w trybie doraźnym „odpowiednią liczbę Polaków”.

Dowództwo Armii Krajowej podjęło decyzję o likwidacji kata Warszawy.  Skierowany do tego został zespół „Pegaza” w ilości 12 osób.

W czasie spaceru dowiemy się m.in.:
– czym była „Akcja Główki”,
– jak długo trwało przygotowanie akcji, kto brał w niej udział i jakie były konsekwencje owego zamachu,
– jak był zorganizowany Kedyw w czasie okupacji,
– czym była katownia na Szucha,
– odtworzymy zorganizowanie całej akcji, krok po kroku.

Spacer poprowadzi Daniel Echaust, licencjonowany przewodnik miejski, twórca Portal Warszawski, społecznik, wnuk powstańca warszawskiego, Społeczny Opiekun Zabytków.

Spotykamy się w najbliższą niedzielę 3.02, o godzinie 11.00 na rogu Al. Róż i Koszykowej. Spacer potrwa ok. 2 h i uczestnictwo w nim jest bezpłatne.

Serdecznie zapraszamy

Super Express i Portal Warszawski

zdj. NAC

 

 

 

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły

Portal-Warszawski