Warszawa w obrazach Canaletto i innych malarzy. Zapraszamy na darmowy spacer

     Portal Warszawski i Super Express zapraszają na kolejny darmowy letni spacer po Warszawie.

Tym razem zajmiemy się Warszawą w aspekcie literatury i malarstwa. Opowiemy o najstarszych widokach Warszawy, i o zmianach towarzyszących tym toposom.

Warszawa dla wielu artystów była miastem bardzo inspirującym ze względu na jej położenie geograficzne, jak bardzo widoczny na obrazach przegląd społeczny. Dla mistrza wedut, Canaletto, Warszawa była ostatnim miastem, której poświęcił swój wielki talent, gdzie wykreował nowa malarską rzeczywistość.

Poniatowski na przykład miał bardzo jasną wizję polityczna swoich rządów, dlatego też Canaletto, jako jego nadworny malarz, malował w wybranych tonacjach i stylu portrety naszego miasta.

Pierwszym opisem Warszawy był jednak „Gościniec” Adama Jarzębskiego, który Warszawę opisał słowami, czyniąc z tego piąty europejski, miejski przewodnik. Dzieło to wyszło ponad 100 lat przez Canalettem i do dziś jest źródłem wielkiej wiedzy o przeszłości naszego miasta, i jego obyczajach.

Więcej artystów i szczegółów poznamy w czasie spaceru, który odbędzie się w niedzielę 22 lipca (niedziela).

Zaczynamy o godz. 11.00, spotykamy się pod Muzeum Sztuki Nowoczesnej przy bulwarach wiślanych. Po krótkim wprowadzeniu przejdziemy na drugą stronę Wisły, gdzie będziemy szukać śladów dawnej Warszawy. Prosimy wziąć wygodne buty.

Spacer jest darmowy, a poprowadzi go Daniel Echaust, przewodnik miejski, społecznik, twórca Portalu Warszawskiego

Serdecznie zapraszamy

Portal Warszawski i Super Express

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły

Portal-Warszawski