28 lipca – uroczysta msza święta w intencji beatyfikacji biskupa Sługi Bożego Zygmunta Łozińskiego, pierwszego ekumenicznego biskupa.

       Błogosławiony biskup Zygmunt Łoziński to postać wybitna. „Więzili go car i bolszewicy. Piłsudski dał mu Order Orła Białego, ale fanatyczni zwolennicy Marszałka strasznie go nienawidzili. Nawet oni jednak musieli przyznać, że biskup Zygmunt Łoziński był odważny, niezłomny i zasłużył się Polsce.” – J. Krzyk, 2018 r.

       My dodamy od siebie, że nasz pradziadek stryjeczny był pierwszy ekumenicznym biskupem na terenach wschodnich

Biskup miński i piński, duszpasterz, szykanowany i więziony przez władze radzieckie. Kandydat na ołtarze.

Urodził się 5 czerwca 1870 r. w Boracinie k. Nowogródka, w majątku swoich dziadków, a naszych prapradziadków, Czeczottów. Naukę rozpoczął w Warszawie, potem studiował w Petersburgu. Tam też przyjął w 1895 r. święcenia kapłańskie.

Jako duszpasterz zaangażowany w sprawę polską został w 1898 r. uwięziony przez władze rosyjskie i internowany w klasztorze w Agłonie.

Po uwolnieniu pracował jako duszpasterz m.in. w Smoleńsku, Tule, Rydze i Mińsku. Wykładał też w Petersburgu. Kontynuował studia w Rzymie i w Jerozolimie.

W czasie I Wojny Światowej był kapelanem jeńców, którzy trafili do rosyjskiej niewoli. 2 listopada 1917 r. otrzymał nominację na biskupa mińskiego. Po objęciu władzy w diecezji, został wkrótce aresztowany przez władzę radziecką. Po kilku miesiącach niewoli deportowano go do Polski. W sumie aresztowano go osiem razy!!

Papież Benedykt XV doceniając gorliwość i osiągnięcia ks. Z. Łoziń­skiego w dziedzinie duszpasterskiej i naukowej, wyniósł go do godności bi­skupiej. W dniu 2.11.1917 r. został mianowany biskupem ordynariuszem mińskim i konsekrowany 28.07.1918 r. w Warszawie, właśnie archikatedrze warszawskiej. Stąd msza w intencji jego beatyfikacji, i 100 lecie owego wydarzenia!

    Zmarł w opinii świętości, po ciężkiej chorobie, w Wielką Sobotę 26 marca 1932 r. w Pińsku.

    W 1957 r. rozpoczęto jego proces beatyfikacyjny.

   Dlatego też zapraszamy mieszkańców Warszawy na to niezwykłe wydarzenie.

    Zapraszamy na Mszę Świętą, która odbędzie się 28 lipca 2018 roku (równo 100 lecie nadania mu kolejnej sakry biskupiej), do Archikatedry Warszawskiej św. Jana, o godzinie 17.30.

Mszy towarzyszyć będzie zespół Jerycho, a koncelebrować ją będzie ks. Krzysztof Irek, autor książki o naszym pradziadku.

Portal Warszawski wraz z całą rodziną.

tu można zapoznać się biografią biskupa Łozińskiego; http://polesie.org/2969/ks-bp-zygmunt-lozinski-sluga-bozy-i-wielki-duszpasterz-na-kresach-wschodnich/

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły

Portal-Warszawski