Wspaniale! Wielopoziomowy garaż przy ulicy Woronicza 19 wpisany do rejestru zabytków nieruchomych
Prof. Jakub Lewicki, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wpisał do rejestru zabytków nieruchomych województwa mazowieckiego budynek wielopoziomowego garażu dawnej Zajezdni Służby Zdrowia dla Stołecznej Kolumny Transportu Sanitarnego, przy ulicy Jana Pawła Woronicza 19, w Warszawie.
Rys historyczny
Koncepcja budowy garaży wielopoziomowych na terenach miejskich sięga dwudziestolecia międzywojennego. Powrócono do niej po 1945 r. Pierwszym projektem zrealizowanym w stolicy był budynek przy ul. Woronicza 19. Został wzniesiony w latach 1956-1958. Od początku wyróżniał się śmiałą formą architektoniczną łączącą cechy modernizmu i architektury dawnej. To znakomity przykład nowoczesnej architektury modernistycznej realizowanej niezależnie od promowanego odgórnie socrealizmu.
Obiekt stanowi istotne źródło wiedzy na temat rozwoju motoryzacji, zapotrzebowania i budowy w Warszawie garaży wielopoziomowych oraz działalności Centralnego Biura Studiów i Projektów Transportu Drogowego i Lotniczego.
Ten pierwszy wielopoziomowy garaż w Warszawie został zbudowany w latach 1956-1958 wg projektu Mariusza Dalaka, Janusza Czajkowskiego i Wiesława Żochowskiego. W budynku zaplanowano zarówno garaż jak i warsztaty, ale szczególnie interesujące były dwie okrągłe wieże po obu stronach. Cały kompleks został przekazany Kolumnie Transportu Sanitarnego. Ostatni remont wykonano w 2008 roku.
Być może autorzy projektu wzorowali się na przedwojennym projekcie nigdy niepowstałego garażu przy Centralnym Dworcu Pocztowym, ale podobieństwo budynku do tamtego projektu jest duże.