IPN chce kary dla sędziów i prokuratorów z okresu PRL

W poniedziałek w Warszawie odbyła się konferencja prasowa poświęcona działaniom podjętym przez Główną Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN, zmierzającym do pociągnięcia do odpowiedzialności karnej sędziów i prokuratorów z okresu Polski Ludowej za bezprawne pozbawienie wolności osób, które sprzeciwiały się wprowadzeniu stanu wojennego i protestowały przeciwko komunistycznym władzom – podaje DoRzeczy.

Konkrety

Szef pionu śledczego IPN prokurator Andrzej Pozorski stwierdził, że wymiar sprawiedliwości PRL wydał kilkadziesiąt wyroków o charakterze represyjnym. – Nigdy nie możemy zapomnieć o tych wyrokach i te wyroki należy poddać surowej ocenie prawnej – podkreślił.


Zbrodnie sądowe stanu wojennego wymagają konkretnych poczynań IPN w kierunku uchylenia immunitetów sędziom i prokuratorom, którzy wtedy oskarżalistwierdził prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki.


Decyzje sędziów i prokuratorów, głównie wojskowego wymiaru sprawiedliwości, prowadziły do pozbawienia wolności osób, które w różnych formach okazywały sprzeciw wobec wprowadzenia stanu wojennego oraz odebrania obywatelom podstawowych praw i wolności”. „Osoby te były skazywane i represjonowane, mimo że nie dopuściły się przestępstw, zaś ich sprzeciw sprowadzał się do wyrażania politycznych opinii w ramach obowiązującego wówczas prawa, co potwierdził Sąd Najwyższy po przemianach ustrojowych w Polsce” – napisano.

za; DoRzeczy, IPN

Portal Warszawski

 

 

 

Wspieraj niezależne warszawskie media.

Dzięki Tobie możemy pełnić naszą misję

Konto do wpłat: 61102049000000890231388541

w tytule wpłat: Darowizna

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły