[TYLKO U NAS] To koniec latynoskich porządków w Watykanie? Manifestacja tej szaty liturgicznej dla wielu jest czytelnym sygnałem

13 marca 2013 podczas drugiego dnia konklawe, zwołanego po rezygnacji papieża Benedykta XVI, w piątym głosowaniu kolejnym biskupem Rzymu i 266. papieżem zarazem, został Jorge Mario Bergoglio. Papież Franciszek, urodził się 17 grudnia 1936 r. w Buenos Aires, jako jedno z pięciorga dzieci włoskiego imigranta, będącego pracownikiem kolei. 13 grudnia 1969 r. został wyświęcony na kapłana przez metropolitę Cordoby, arcybiskupa Ramona Jose Castellanosa. Przez konserwatywnych katolików ale i wielu obserwatorów Watykanu był uważany za rewolucjonistę, który otworzył niebezpiecznie drzwi dla zbyt lewicowych ideologii w kościele. W najbliższą sobotę odbędzie się pogrzeb Ojca Świętego, Franciszka, który pochowany zostanie poza Watykanem.

Kto następny?

Konklawe, które wybierze jego następcę, ma się odbyć na początku maja, prawdopodobnie między 5 a 10 maja. Wśród potencjalnych kandydatów, czyli tzw. „papabile”, wymieniani są zarówno zwolennicy kontynuacji reform Franciszka, jak i przedstawiciele bardziej konserwatywnego nurtu Kościoła. Oto najczęściej pojawiające się nazwiska:

  • Kardynał Pietro Parolin (Włochy, 70 lat) – Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej, uważany za kandydata kompromisowego, który łączy doświadczenie dyplomatyczne z umiarkowanym podejściem. Jest wskazywany jako jeden z głównych faworytów ze względu na swoją wpływową pozycję w Watykanie i bliską współpracę z Franciszkiem.
  • Kardynał Matteo Zuppi (Włochy, 69 lat) – Arcybiskup Bolonii i przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch. Znany z otwartości na dialog, wspierania ubogich i migrantów oraz zaangażowania w misje pokojowe, np. na Ukrainie. Uchodzi za kontynuatora linii Franciszka.
  • Kardynał Luis Antonio Tagle (Filipiny, 67 lat) – Prefekt Dykasterii ds. Ewangelizacji, często nazywany „azjatyckim Franciszkiem” ze względu na charyzmę i troskę o ubogich. Jego szanse osłabła afera związana z Caritas Internationalis, ale pozostaje prominentnym kandydatem z Azji.
  • Kardynał Jean-Marc Aveline (Francja, 66 lat) – Arcybiskup Marsylii, zwolennik dialogu międzyreligijnego i migracji. Uważany za progresywistę, blisko związanego z ideami Franciszka. Jego brak płynnej znajomości włoskiego może być przeszkodą.
  • Kardynał Peter Turkson (Ghana, 76 lat) – Były szef Papieskiej Rady Iustitia et Pax, zaangażowany w kwestie sprawiedliwości społecznej i zmian klimatycznych. Reprezentuje rosnący wpływ Kościoła afrykańskiego
  • Kardynał Péter Erdő (Węgry, 72 lata) – Arcybiskup Ostrzyhomia-Budapesztu, konserwatysta, który jednak buduje mosty między różnymi frakcjami Kościoła. Krytykował politykę migracyjną Franciszka, co budzi kontrowersje.
  • Kardynał Robert Sarah (Gwinea, 79 lat) – Były prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego, jeden z najbardziej konserwatywnych kandydatów, krytyk reform Franciszka. Jego wiek może być przeszkodą.
  • Kardynał Mario Grech (Malta, 68 lat) – Sekretarz generalny Synodu Biskupów, zwolennik reform Franciszka, zwłaszcza w kwestii synodalności i dialogu z osobami wykluczonymi.
  • Kardynał Konrad Krajewski (Polska, 61 lat) – Jałmużnik papieski, znany z działalności charytatywnej. Choć ceniony, jego szanse są oceniane jako niewielkie ze względu na brak doświadczenia w zarządzaniu Kościołem na najwyższym szczeblu.

W konklawe weźmie udział 135 kardynałów poniżej 80. roku życia, z czego większość została mianowana przez Franciszka, co sugeruje, że jego następca prawdopodobnie będzie kontynuował jego wizję Kościoła – otwartego, synodalnego i zorientowanego na ubogich. Jednak konserwatywne skrzydło może lobbować za bardziej tradycyjnym kandydatem. Ostateczny wybór zależy od negocjacji i dynamiki konklawe, a historycznie zdarzały się niespodzianki, jak wybór Karola Wojtyły w 1978 roku. Bukmacherzy wskazują na Tagle (kurs ok. 2.25), Parolina (kurs ok. 3.50) i Saraha (kurs ok. 6.00) jako faworytów, ale kursy te odzwierciedlają bardziej opinię publiczną niż rzeczywiste szanse.

Nie można przewidzieć wyniku z pewnością, ponieważ proces jest tajny, a kardynałowie kierują się „wolą Ducha Świętego”. Nowy papież zostanie ogłoszony białym dymem i słowami „Habemus Papam” po uzyskaniu co najmniej 90 głosów.

Koniec Karnawału?

Bardzo ciekawy wątek wprowadza Paweł Chmielewski i zwraca uwagę na szaty szaty liturgiczne, jakich w Watykanie nie widziano od ponad 12 lat.

Takich rzeczy nie robi się przypadkowo. Podczas ceremonii przeniesienia ciała Franciszka do Bazyliki św. Piotra Kamerling Kevin Farrell (kamerling – kardynał kierujący Kamerą Apostolską – od red.) był ubrany w szaty liturgiczne, jakich w Watykanie nie widziano od ponad 12 lat. „Koniec karnawału” – tak miał powiedzieć Franciszek, kiedy w zakrystii Kaplicy Sykstyńskiej mistrz ceremonii Guido Marini chciał mu wręczyć tradycyjne szaty. Strój Kamerlinga trudno odczytać inaczej, niż jako policzek w twarz Bergogliańskiego „stylu”. „Koniec karnawału” – zdaje się mówić Farrell, mając na myśli „karnawał” prostoty i łamania wielu elementarnych zwyczajów i tradycjipisze Chmielewski.

Część komentatorów uważa, że to wyraźny sygnał dla Argentyńczyków w Kurii Rzymskiej z kardynałem Victorem Manuelem Fernándezem: czas pakować walizki, to koniec latynoskich porządków. To na pozór zaskakujące, bo Farrell został kreowany kardynałem przez Franciszka i to już w 2016 roku. Sakry biskupiej udzielał mu lata wcześniej nie kto inny, jak sam nieszczęsny Theodore McCarrick. Nie każdy jednak kocha rękę, która go karmi, nawet jeśli karmi dobrze. Farrell nie jest modernistą „od kołyski” – wywodzi się z Legionistów Chrystusa. Koniunkturowa gadka o dialogu nie musiała go nigdy wiele kosztować. Teraz może czas postawić na innego konia. Grunt to przetrwać… Kilka dni temu wpływowy Amerykanin kardynał Timothy Dolan mówił, że kardynałowie życzą sobie kogoś o „sercu Franciszka”, ale gotowego do głębszego „czerpania ze skarbów przeszłości”.

Póki co zaczęto od czerpania z liturgicznej szafy. Dobre i to. Bo przecież nawet niektórzy zadeklarowani liberałowie mogą mieć więcej zrozumienia dla katolickich tradycji i dobrego smaku, niż miał papa Buongiorno.

 



🔷 WSPIERAJ JEDYNY PRAWDZIWIE WARSZAWSKI i KONSERWATYWNY PORTAL, KTÓRY WALCZY O LEPSZĄ WARSZAWĘ. Możesz nas wesprzeć zapraszając nas na kawę: https://buycoffee.to/portalwarszawski

Lub dokonać bezpośredniej wpłaty na numer: 61102049000000890231388541 – dopisek: DAROWIZNA

 


 

Portal Warszawski. O krok do przodu

Wspieraj niezależne warszawskie media.

Dzięki Tobie możemy pełnić naszą misję

Konto do wpłat: 61102049000000890231388541

w tytule wpłat: Darowizna

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły