[NASZ NEWS] Czy Ratusz sprzedaje właśnie działkę, na której jest schron?
Na naszą skrzynkę przyszedł mail, wstrząsający w swojej treści i trzeba przyznać, że cała operacja jest dość dziwna i zamieszanych jest w nią sporo osób. Chodzi o skandaliczną i niezrozumiałą decyzję , którą wykonuje istny egzekutor, Tomasz Mencina, który w niejasnych okolicznościach został osobą odpowiedzialną za warszawskie grunty i to co na tych gruntach stoi. Maila tej samej treści otrzymali; Melania Łuczak z Miasto Jest Nasze, obecnie wiceprzewodniczącą Rady Miasta, jedna z zastępców wielce wpływowej baronessy warszawskiej Platofrmy, Doroty Ewy Malinowskiej – Grupińskiej, Dariusz Figura, Radny Miasta Warszawy, Wiceprzewodniczący Komisji Budżetu i Finansów i Przewodniczący Klubu Prawa i Sprawiedliwości.
Schrony lub MDSy
6 kwietnia 2023 roku, w siedzibie Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej (PSP) odbyła się konferencja prasowa. Wiceminister Maciej Wąsik wraz z komendantem głównym PSP, gen. brygadierem Andrzejem Bartkowiakiem, zaprezentowali wyniki ogólnopolskiej inwentaryzacji budynków i obiektów budowlanych służących do schronienia ludności.
Podczas działań strażacy dokonali inwentaryzacji 234 735 obiektów budowlanych na terenie kraju. Sklasyfikowane zostały jako budowle ochronne, czyli schrony i ukrycia oraz miejsca doraźnego schronienia (MDS). Pojemność tych obiektów przekracza populację Polski. W przypadku zagrożenia może się w nich schronić w sumie ponad 49 mln osób – czytamy na stronie gotowi.pl.
„W ubiegłym roku (2022 – przypis Gotowi.org) Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński zlecił Państwowej Straży Pożarnej dokonanie inwentaryzacji schronów, ukryć i miejsc schronienia. Inwentaryzacji zostały poddane wszystkie pomieszczenia, które należą do instytucji państwowych, samorządowych, wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni oraz te należące do podmiotów gospodarczych, prowadzących działalność pożytku publicznego. Nie inwentaryzowaliśmy tego typu obiektów w żadnych budynkach prywatnych. Chciałbym wszystkim strażakom serdecznie podziękować za tę wielką pracę, którą wykonali” – powiedział wiceminister MSWiA Maciej Wąsik podczas konferencji. „Ta inwentaryzacja to dopiero początek drogi. Oczywiście na to są potrzebne pieniądze. Po to wprowadzamy ustawę o ochronie ludności oraz o stanie klęski żywiołowej, która tworzy Fundusz Ochrony Ludności. Środki z tego funduszu byłyby także przeznaczane na ochronę ludności czy też obrony cywilnej. Mamy nadzieję, że wkrótce rząd przyjmie tę ustawę i będzie można ją prze procedować w Sejmie. W tej chwili trwają jeszcze rozmowy z samorządami” – powiedział Wąsik.
Państwowa Straż Pożarna, od października 2022 do lutego 2023 roku, przeprowadziła na terenie całego kraju inwentaryzację miejsc doraźnego schronienia (MDS), a także budowli ochronnych i schronów. Strażacy prowadzili działania w ramach tzw. rozpoznania operacyjnego związanego z zarządzaniem kryzysowym oraz zagadnieniami dotyczącymi ochrony ludności.
Głównym celem inwentaryzacji była identyfikacja obiektów budowlanych, które można zakwalifikować jako miejsca doraźnego schronienia (MDS). W związku z tym pozyskano informacje z zasobów Państwowej Straży Pożarnej, spółdzielni mieszkaniowych, organów nadzoru budowlanego lub administracji architektoniczno-budowlanej.
Funkcjonariusze PSP każdorazowo nawiązywali kontakt z właścicielami obiektów budowlanych, aby uzyskać zgodę na przeprowadzenie inwentaryzacji oraz otrzymać dane o przeznaczeniu obiektu. Proces inwentaryzacji był dobrowolny, a spis z natury realizowano za zgodą właściciela, zarządcy lub osoby uprawnionej do przekazania informacji o obiekcie.
Najwięcej obiektów zinwentaryzowano w województwie mazowieckim (29,7 tys.), a także w województwie śląskim (25,9 tys.). Na terenie całego kraju zewidencjonowano: 224 113 miejsc doraźnego schronienia (MDS); 10 622 budowle ochronne, w tym: 903 schrony oraz 8719 – miejsca ukrycia.
Cena wywoławcza 17 milionów
Zanim poznamy treść maila, który przyszedł na naszą skrzynkę, wiadomo, że i budynki i teren na ul. Kłobuckiej jest ma liście Straży Pożarnej i jest oznaczone jako MDS – Miejsc Doraźnego Schronienia. A dokładnie W okolicach ulicy Kłobuckiej / Jurajskiej (Ursynów/Mokotów), są osiedla mieszkaniowe, wypełnione po brzegi garażami podziemnymi. Po wpisaniu w aplikacji Schrony jednego z adresów, pokazał się w okolicy tylko 1 garaż podziemny jako miejsce schronienia.
Wielu mieszkańców Ursynowa i całej Warszawy zadaje sobie pytania o przyszłość działek przy ulicy Kłobuckiej na Ursynowie (działki nr 9/12, 9/13, 9/14, 9/15 w obrębie 1-08-14), które zostały wystawione na sprzedaż w przetargu przez wiceprezydenta Tomasza Mencinę i dyrektora Biura Mienia Miasta i Skarbu Państwa Jarosława Węgrzyna. Z oburzeniem mieszkańcy przyjęli wiadomość, że wśród działek do sprzedaży jest działka na której znajduje się schron. Jest to największa ze sprzedawanych działek, działka nr 9/12. Cena wywoławcza całej nieruchomości przy ulicy Kłobuckiej to 17 mln zł.
To niej jest fejk. To o czym mówiło się od dawna, pod koniec grudnia stało się faktem. Z kim/czym władze Warszawy zamieniły się na rozumy, że sprzedają działkę ze schronem? Sprzedają mienie publiczne, które może służyć obronności stolicy, a w obecnej skomplikowanej sytuacji geopolitycznej Polski, przy nieprzewidywalnych decyzjach Donalda Trumpa, Putina i Zełeńskiego – trzeba przygotować się na każdą ewentualność. Trzeba, ale nie w Warszawie, bo Warszawą rządzi tęczowy bążur Rafał Trzaskowski tzw. sługa Tuska, wraz ze swoimi koleżkami od nieruchomości, czyli wiceprezydentami Tomaszem Menciną i Tomaszem Bratkiem, dyrektorem Biura Mienia Miasta i Skarbu Państwa Jarosławem Węgrzyn i koordynatorką ds. nieruchomości Karoliną Bober. W związku z tym, że skandaliczna sprawa dzieje się na Ursynowie, nie sposób nie wspomnieć o burmistrzu Ursynowa Robercie Kempa, który ochoczo pozuje do zdjęć, ale o bezpieczeństwie mieszkańców nie pamięta. Robert Kempa jest tak wybitnym i zaradnym burmistrzem, że za kilkaset tysięcy złotych zrobił słynny skwer na Ursynowie, dzięki czemu zyskał sympatię okolicznych psów, które mają nowe miejsce do robienia kupy. I gdy już pieski są zadowolone, można bez skrupułów organizować przetarg i sprzedawać działkę za schronem.
Nie da się ukryć, że ten zamach na mienie publiczne to tzw. praca grupowa. Na stronie internetowej urzędu miasta dostępna jest oferta zakupu tej nieruchomości. Czarno na białym jest napisane, że 17 grudnia 2024 roku Tomasz Mencina podpisał zarządzenie nr 1971/2024 przeznaczające nieruchomości przy ulicy Kłobuckiej do sprzedaży w przetargu ustnym nieograniczonym. Ale to nie koniec listy osób zamieszanych w tę sprawę. Dalej w zarządzeniu czytamy, że wykonanie tego zarządzenia powierza się dyrektorowi Biura Mienia Miasta i Skarbu Państwa (czyt.: Jarosławowi Węgrzyn). W tym zacnym gronie brakuje tylko Melani Łuczak z Miasto jest Nasze.
Skrajne emocje budzi fakt, że Mencina podpisał zarządzenie 17 grudnia 2024 r., a już dwa tygodnie później czyli 1 stycznia 2025 r. weszła w życie ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej. Czy w tej sytuacji nie doszło do nadużycia władzy ze strony osób odpowiedzialnych za przygotowanie zarządzenia, na mocy którego miasto wyzbywa się nieruchomości pełniącej funkcje obronne?Czy działanie Menciny i dyrektora Węgrzyna nie było wbrew postanowieniom nowej ustawy?
Kpiną jest informacja Menciny o tym, że w maju 2024 roku Stołeczne Centrum Bezpieczeństwa nie widziało przeszkód do sprzedaży nieruchomości ze schronem przy ulicy Kłobuckiej. Niewiarygodne i jakże nieodpowiedzialne jest to, że władze Warszawy śmiały przeznaczyć nieruchomość do sprzedaży, po upływie ponad pół roku od powzięcia informacji o takiej możliwości. Czy ktoś zapytał Stołeczne Centrum Bezpieczeństwa jakie jest dziś stanowisko tego Centrum? W dzisiejszych niespokojnych czasach sytuacja dotycząca obronności może zmieniać się z tygodnia na tydzień, z dnia na dzień!!! Ale bążur Trzaskowski wraz ze swoimi wspólnikami kontynuuje kampanię wyborczą, bo według niego – on już swoją robotę wykonał. Żałosny skwer na Ursynowie jest, szalet za 600 tysięcy złotych w Parku Skaryszewskim też jest. Teraz czas handlować schronami, nie bacząc na bezpieczeństwo i przyszłość mieszkańców.
W związku z brakiem transparentności w przygotowaniu przetargu i w związku z możliwym zagrożeniem wojny w imieniu warszawiaków prosimy o informacje:
1) Czy w tej sytuacji nie doszło do nadużycia władzy ze strony osób odpowiedzialnych za przygotowanie zarządzenia nr 1971/2024 na mocy którego miasto wyzbywa się nieruchomości pełniącej funkcje obronne?
2) Czy działanie Menciny i dyrektora Węgrzyna nie było wbrew postanowieniom nowej ustawy z 1.01.2025 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej?
3) Czy na wypadek sprzedaży działki ze schronem przy Kłobuckiej ratusz ma przygotowaną zastępczą budowlę ochronną dla mieszkańców?
4) Jakie kroki i kto je podjął od maja 2024 roku do 17 grudnia 2024 roku w celu ustalenia czy nie zaistniały przeciwwskazania do sprzedaży działki ze schronem przy Kłobuckiej?
5) Na jakim etapie jest sprzedaż działek przy ulicy Kłobuckiej, o których mowa w tym zapytaniu do Pana Przewodniczącego?
🔷 WSPIERAJ Portal Warszawski, niezależne medium, które prawdziwie służy warszawiakom i Warszawie. Możesz nam się odwdzięczyć i i postawić nam kawę: https://buycoffee.to/portalwarszawski
Lub skorzystać bezpośrednio z konta o numerze: 61102049000000890231388541