„Największy z rodu Polaków ” – to wspaniała lektura Adama Bujaka i Joanny Sosnowskiej
Jolanta Sosnowska i mistrz fotografii Adam Bujak w najnowszej książce „Największy z rodu Polaków” (wyd. Biały Kruk) przywracają pamięć o św. Janie Pawle II Wielkim, pokazując go takim, jakim był naprawdę. Lektura jest dowodem świętości wielkiego człowieka, który od najmłodszych lat wiernie podążał za Chrystusem, głosząc Jego naukę aż do ostatniego tchu, człowieka, który przyczynił się do uszlachetniania naszych czasów na wielu płaszczyznach – duchowej, społecznej i politycznej. Dowody jego wielkości są ewidentne. Spójrzmy zatem na karty tej przepięknej książki, w której słowo i obraz splatają się w jedno, by nie zapomnieć – tak osoby, jak i czynu największego z rodu Polaków.
Jak dzisiejsza młodzież postrzega Papieża Polaka? Czy zna prawdę o jego życiu i nauczaniu?
2 kwietnia 2025 roku mija 20 lat, odkąd Jan Paweł II odszedł do Domu Ojca. Największy z rodu Polaków – to określenie wobec Jana Pawła II pojawiło się już na początku jego pontyfikatu, a potem było powszechnie wypowiadane z dumą przy bardzo wielu okazjach, w tysiącach miejsc, przez ludzi Kościoła i przez zwykłych wiernych, ale też przez polityków i środki masowego przekazu, nie wyłączając tych, którzy dzisiaj tak zaciekle zwalczają Papieża Polaka. Podziw i szacunek wobec Ojca Świętego, okazywane mu już za życia, są doskonale widoczne na wspaniałych zdjęciach wielkiego artysty fotografika Adama Bujaka. Widzimy zachowania Jana Pawła II i jego postawę – prawdziwie na miarę świętości. Widzimy niesamowity entuzjazm i wielkie wzruszenie ludzi spotykających się z nim.
Jego osobowość kształtowała się konsekwentnie od lat dziecięcych i gimnazjalnych poprzez wychowanie głęboko katolickie i wysoce patriotyczne, co cechowało II Rzeczpospolitą. Książka ta jest wzruszającą opowieścią wokół zatrzymanych w kadrach wybranych ważnych momentów z życia i Karola Wojtyły, i Jana Pawła II. Dużo nieznanych bliżej faktów i niezwykłych wydarzeń opisuje popularna i ceniona biografka Papieża Polaka Jolanta Sosnowska.
Słowo i obraz splatają się w tej książce w jedno – mamy do czynienia także z wielkim dziełem edytorskim. Wracamy do tamtego wspaniałego, niezapomnianego czasu, kiedy papież Wojtyła czuwał nad Kościołem, nad światem, a w szczególny sposób nad swymi rodakami – wielki Polak.
Dowody jego wielkości są ewidentne. Niestety dziś siane są oszczerstwa w stosunku do tego naprawdę największego z rodu Polaków. Siane są przez bezbożników i anty-Polaków w celu szerzenia zamętu wśród katolików i odrywania nas od własnej tożsamości narodowej. Spójrzmy na karty tej książki: mamy w ręku dowód, jak był ceniony, jak był kochany na całym świecie. I dziś nigdzie nie jest postponowany – poza własną Ojczyzną… Wszystko w ramach toczonej obecnie wojny cywilizacji śmierci z cywilizacją życia, przed którą tylekroć przestrzegał św. Jan Paweł II, a która rozgorzała także na naszej, polskiej ziemi.
Po jego śmierci 2 kwietnia 2005 r. pisano na transparentach: nigdy Cię nie zapomnimy! Ta książka po to jest: by nie zapomnieć – tak osoby, jak i czynu największego z rodu Polaków.
Autorka książek „Jan Paweł II. Dzień po dniu. Ilustrowane Kalendarium Wielkiego Pontyfikatu 1978-2005” (razem z Gabrielem Turowskim), „Prawy i sprawiedliwy. Życie i męczeństwo błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki”, „Ars. Dzieje życia św. Jana Marii Vianneya”, „Pielgrzymka do nieba”, „Kardynał polskich serc”, „Święci papieże”, „Kanonizacja wszech czasów”, „Apostołowie Bożego Miłosierdzia”, „Ty masz zwyciężać! Opowieść o abp. Marku Jędraszewskim”, „Życie św. Brata Alberta”, „Mikołaj święty”, „Matka Boża”; redaktor publikacji „Do moich Rodaków” oraz „Nauczanie wolnego narodu”.
Obecnie wiceprezes wydawnictwa Biały Kruk, a także jego redaktor i autor, oraz redaktor prowadząca miesięcznika „WPiS. Wiara, patriotyzm i sztuka”. Ma na koncie kilkadziesiąt publikacji – własnych oraz tłumaczeń na język polski i języki obce. Laureatka wielu wyróżnień, w tym nagród Książka Miesiąca (wielokrotnie) i Książka Roku przyznawanych przez „Magazyn Literacki KSIĄŻKI”.
Adam Bujak jest autorem bezcennych fotografii Ojca Świętego, jak utrwalających dla przyszłych pokoleń wydarzenia ważne dla Kościoła oraz miejsca cenne dla tradycji w kraju i zagranicą. Od wielu lat związany jest z wydawnictwem Biały Kruk. Jego fotografie wystawiane były w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Etnografii i Folkloru w Tel Awiwie, Istman House w Rochester w Nowym Jorku, a także wielu innych muzeach i galeriach. Stałe wystawy jego twórczości znajdują się w Domu Narodzin Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach oraz Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie. Adam Bujak jest artystą, który w sposób szczególny zasłużył się dla kultury katolickiej, kultury polskiej i światowej.
W 2017 roku Adam Bujak został odznaczony Orderem Orła Białego. W 2019 roku ukazał się album „Życie malowane światłem” upamiętniający 55 lat twórczości artystycznej Adama Bujaka, a w 2024 mistrz Bujak został nagrodzony Złotym FENIKSEM, przyznawanym przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich podczas Targów Wydawców Katolickich „w uznaniu dorobku życiowego i zawodowego wybitnego artysty oraz niezłomnego patrioty i kreatywnego twórcy, autora 150 książek wydanych w Polsce i za granicą, a także wiernego towarzysza pontyfikatu wielkiego Papieża Polaka, św. Jana Pawła II.”