[KOMENTARZ] Czy ciepło z metra, które ma ogrzać miasto to kolejny „ekologiczny” wał?

Tarcie wywołane przez koła pociągów metra i nagrzewanie się ich silników elektrycznych oraz sami pasażerowie – te wszystkie czynniki powodują wzrost temperatury w tunelach i na stacjach metra. Dzięki współpracy władz miasta z firmą Veolia część nagrzanego powietrza już niedługo uda się wykorzystać i zasilić nią sieć ciepłowniczą w Warszawie – czytamy na stronie miasta.

Tak sobie to wymyślili

W listopadzie 2022 roku Veolia Energia Warszawa oraz Metro Warszawskie wspierane przez Biuro Infrastruktury m.st. Warszawy Warszawa podpisały list intencyjny, w którym spółki wyraziły chęć współpracy nad zbadaniem potencjału i możliwości odzysku ciepła z infrastruktury metra w Warszawie. Po wielomiesięcznych analizach udało się wytypować stację linii M2 Bemowo na miejsce pilotażowego wdrożenia instalacji do odzyskiwania ciepła z metra i wtłoczenia go do miejskiej sieci. Zyskają na tym również mieszkańcy stolicy – takie rozwiązanie zmniejszy emisję CO2 i będzie miało pozytywny wpływ na jakość powietrza. Bemowo na start

Wstępna analiza techniczna możliwości odzysku ciepła z Metra Warszawskiego zakończyła się jeszcze w 2023 r. Blisko współpracujące zespoły Metra i Veolii, po wizjach lokalnych i uzyskaniu danych o temperaturach na wybranych stacjach, dokonały wstępnej oceny możliwości wykonania instalacji odzysku ciepła. W analizie tej uwzględniono m.in. średnie temperatury na stacjach, rozmiary ciągów komunikacyjnych, dostęp do powietrza z tunelu do tzw. pustki technologicznej oraz wilgotność, zapylenie oraz dostęp do mediów (kanalizacja, rozdzielnie energii elektrycznej).

Oceniono lokalizacje również pod względem odległości do istniejącej sieci ciepłowniczej – tak aby odzyskane ciepło mogło efektywnie zasilić odbiorców. Na miejsce pierwszej instalacji została wskazana jedna ze stacji na warszawskim Bemowie. Pod koniec 2023 r. został przygotowany opis zamówienia studium wykonalności odzysku ciepła z metra.

W najbliższych tygodniach rozpoczną się przygotowania do instalacji pomp ciepła na wybranej stacji metra na Bemowie. Po zakończeniu tych prac możliwe będzie przesłanie odzyskanego ciepła do warszawskiej sieci ciepłowniczej.

Technologia i metoda odzysku ciepła z infrastruktury metra pozwoli dodatkowo na zmniejszenie temperatury na peronach – nawet o 4 stopnie C. Poprawi to komfort pasażerów – szczególnie w okresie letnim.

Równolegle w Biurze Infrastruktury trwały prace nad modelem energetycznym dla Warszawy do roku 2050. Koncentruje się on na poszukiwaniu alternatywnych w stosunku do paliw kopalnianych źródeł ogrzewania warszawskich mieszkań. Ciepło odzyskiwane ze ścieków, serwerowni zakładów przemysłowych czy właśnie z tuneli metra od początku było brane pod uwagę jako kierunek zmian, które może przynieść konkretne korzyści użytkownikom, czyli także mieszkańcom Warszawy.

KOMENTARZ

Czy Warszawa pod rządami Rafała Trzaskowskiego wznosi się na kompletnie nowy poziom oszustwa, i jest oszustwo prawie, że doskonałe? Parę tygodni pisaliśmy o systemowym okradaniu przez Wodociągi Warszawskie, czy do tego zacnego towarzystwa dołącza właśnie Metro Warszawskie?

Przypomnijmy, że mowa tu o umowie, w ramach której w przyszłości w trzech oczyszczalniach ścieków: Południe, Czajka i Pruszków, a także na terenie Stacji Pomp Kanałowych „Żerań” zostaną zainstalowane specjalne urządzenia do odzysku ciepła ze ścieków. Wykazaliśmy biało na czarnym, że po pierwsze, produkcja biogazu na terenie czajki odbywa się od wielu lat więc mówienie że jest to jakaś nowość to jest totalna bzdura. Oczyszczalnia Ścieków „Czajka” od wielu lat pozyskuje gaz z procesów kompostowania odpadów. Biogaz ten jest wykorzystywany do produkcji energii, co wpisuje się w szersze działania Wodociągów Warszawskich na rzecz samowystarczalności energetycznej. Choć proces ten trwa już od dłuższego czasu, firma dopiero teraz akcentuje swoje osiągnięcia w tej dziedzinie. Być może jest to próba zbudowania pozytywnego wizerunku po głośnej awarii kolektora ściekowego, której koszty naprawy wciąż pozostają nieznane opinii publicznej. Dla mieszkańców Warszawy interesujące mogłoby być również ujawnienie informacji o tym, gdzie trafia kompost powstający w oczyszczalni.

Fakt, który nadaje smaczku, że w Wodociągach Warszawskich umocował się 10 osoby zarząd, w skład którego wchodzi osoba, kóra ma zarzuty prokuratorskie.

Natomiast jeśli mowa o metrze, to o czym wiedzieć, a o czym miasto, Metro i Veolia nie napisały.

Po pierwsze poza słowami nigdzie nie ma konkretów z dziedziny fizyki i matematyki, a bez nich można obiecywać różne rzeczy. Rozumiemy jednak, że można oczekiwać zmniejszenia cen za ogrzewanie naszych mieszkań.

Dlatego też wystąpimy do odpowiednich jednostek o przedstawienie danych dotyczących realnych oszczędności. Czego będę dotyczyć? Jak będą one mierzone? Kto z mieszkańców może liczyć na owe obniżki? Będziemy chcieli dowiedzieć się ile wynosi realne obniżenie rachunków wszystkich warszawiaków, i jaki to koszt na jednego mieszkańca.

 


 

 

 

 


🟦 Spodobał Ci się artykuł? Możesz wesprzeć niezależny Portal Warszawski, który jako jedyny od lat walczy o lepszą i uczciwą Warszawę. Jeśli chcesz możesz nam się odwdzięczyć za naszą służbę i zaprosić nas na kawę: https://buycoffee.to/portalwarszawski

Możesz też dokonać wpłaty na numer: 61102049000000890231388541 – dopisek: DAROWIZNA

 


 

Portal Warszawski. O krok do przodu

Wspieraj niezależne warszawskie media.

Dzięki Tobie możemy pełnić naszą misję

Konto do wpłat: 61102049000000890231388541

w tytule wpłat: Darowizna

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły