Wczorajsza wypowiedź Daniela Olbrychskiego, czyli guru tzw. elity za jaką uważają się wyborcy PO, ma szerszy kontekst. Kiedy jako pierwsi zaczęliśmy alarmować, że Pani Hanna Wróblewska wchodzi na niebezpieczną drogę eliminacji wszystkich inaczej bądź samodzielnie myślących, mało kto podjął temat. Później był nasz news, czyli likwidacja Wydziału Restytucji Dóbr Kultury, którą obudziliśmy opinię publiczną, i wtedy po raz pierwszy u niektórych zapaliła się czerwona lampka. Była jeszcze sprawa z Muzeum Historii Polski, Zamkiem Królewskim i wiele wiele innych. Dziś mamy sprawę z Muzeum Literatury, którym zarządza MKiDN i Marszałek Województwa.
Fikcja legalizowana przez władzę
Od paru dni na naszą skrzynkę przychodzą maile ze środowiska związanego z muzeami i naukowcami, którzy jasno piszą co sądzą na temat przejmowania jednostek kultury przez Platformę Obywatelską. Oto jeden z nich.
Szanowni Państwo,
w tym czasie, gdy Donald Tusk medialnie rozprawia się z opozycją, wyganiając już z kraju posłów, którzy zmuszeni są starać się o azyl polityczny, Polska jest na nowo zagospodarowywana w każdej właściwie dziedzinie. Nawet poplecznicy Tuska i Trzaskowskiego zagarniają stanowiska dyrektorów w muzeach, nawet, gdy konkurs wygrał ktoś inny. Media społecznościowe już grzmią o sprawie Beaty Michalec, radnej Warszawy z ramienia PO, która w bardzo dziwny sposób objęła stanowisko dyrektora Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, mimo że konkurs wygrała inna osoba.
Oddajmy głos Zbigniewowi Zbikowskiemu, prezesowi Stowarzyszenia Pisarzy Polskich:
W przeddzień Wigilii Bożego Narodzenia został opublikowany oficjalny protokół Komisji Konkursowej, która wyłonić miała kandydata na stanowisko dyrektora Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie. Konkurs był dwuetapowy i rozstrzygnięto go 2 grudnia. Komisja na ostatnim etapie liczyła 11 członków. ML to placówka współprowadzona przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Marszałek Województwa powołał do komisji czworo przedstawicieli UMWM oraz dwoje MKiDN, ponadto przedstawicieli związków zawodowych, Rady Muzeum i dwóch organizacji społecznych, w tym przedstawiciela Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, czyli mnie. Wszystko to można przeczytać w udostępnionym protokole: https://bip.mazovia.pl/…/protokol-koncowy-z-posiedzenia…
Jest tam napisane, że konkurs wygrała stosunkiem głosów 6:5 Agnieszka Celeda, pracującą obecnie w Muzeum Historii Polski, mająca w ostatnim głosowaniu za przeciwniczkę Beatę Michalec z Muzeum Niepodległości, która zdobyła 4 głosy „marszałkowskie” i jeden „ministerialny”. Taki też komunikat otrzymał Zarząd Województwa Mazowieckiego na posiedzeniu 10 grudnia. Nic to. Na stronie Muzeum Literatury znajdujemy informację, że pełnienie obowiązków dyrektora Muzeum Literatury powierzono Beacie Michalec. Uśmiechacie się?
Agnieszka Celeda, pracującą obecnie w Muzeum Historii Polski, mając w ostatnim głosowaniu za przeciwniczkę Beatę Michalec z Muzeum Niepodległości, która zdobyła 4 głosy „marszałkowskie” i jeden „ministerialny”. Taki też komunikat otrzymał Zarząd Województwa Mazowieckiego na posiedzeniu 10 grudnia.
Prof. dr hab. Anna Nasiłowska z IBL PAN pisze tak:
W sprawie mianowania dyrektora Muzeum Literatury im. ADAMA MICKIEWICZA. Dodam od siebie, że sprawowanie tej funkcji wymaga bardzo wysokich kompetencji: znakomitej znajomości historii literatury i współczesnego życia literackiego, dokumentalistyki, muzealnictwa, sposobów pozyskiwania zbiorów i ich zabezpieczania. Takie kompetencje miał np Janusz Odrowąż Pieniążek, wieloletni dyrektor tej placówki, Prezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
Ale warto też wspomnieć tutaj osobę niejakiego Dyrektora Jarosława Klejnockiego, który również był nominantem PO!
🟦 Każda złotówka się liczy, dlatego też pokornie prosimy o wsparcie, w tym świątecznym czasie, Portalu Warszawskiego, w pełni niezależnego stołecznego tytułu, który jako jedyny idzie pod prąd systemowym mediom. Możesz nam się odwdzięczyć za naszą służbę i i postawić nam kawę: https://buycoffee.to/portalwarszawski
Lub skorzystać bezpośrednio z konta o numerze: 61102049000000890231388541
Portal Warszawski. O krok do przodu