Parę tygodni temu opublikowaliśmy film z budowy najwyższego mostu na świecie, w jednej z chińskich prowincji. Tym samym porównaliśmy geniusz naszego lokalnego ZDM i aktywistów, dziennikarzy, którzy podniecali się budową kładki nad Wisłą. Warto jednak przypomnieć jeden podstawowy fakt – w Chinach rządzi komunistyczna partia, która korzysta z narzędzi i możliwości, które daje kapitał.
Czyż nie Państwo paradoks?
Chiny to drugie pod względem ludności państwo świata o populacji przekraczającej 1,4 mld osób, co stanowi 18,4% populacji świata. Pod względem powierzchni jest 3. na świecie, a pod względem wielkości gospodarki 2. po USA (pod względem PKB nominalnego) i 1. pod względem PKB realnego. Choć środki kontroli gospodarczej zostały znacznie złagodzone w Chinach od 1978 roku, działalność polityczna w dalszym ciągu była ściśle kontrolowana przez rząd centralny i władze lokalne. Konstytucja Chińskiej Republiki Ludowej Chin stanowi, że „prawa podstawowe” obywateli obejmują wolność słowa, wolność prasy, prawo do sprawiedliwego procesu, wolności wyznania, udziału w wyborach powszechnych i praw majątkowych. Jednakże przepisy te nie są stosowane w praktyce. Cenzura polityczna wypowiedzi i informacji w sposób jawny i rutynowy ucisza krytykę rządu i rządzącej Komunistycznej Partii Chin. Szczególnie ścisła jest kontrola prasy. Reporterzy bez Granic uznają ChRL za jedno z najbardziej restrykcyjnych państw dla prasy. W rankingu Press Freedom Index 2018 Chiny znalazły się na 176. miejscu na 180.
Gospodarka Chin rozwija się najdynamiczniej na świecie. W II kwartale 2010 roku nominalny PKB Chin szacowano na 1,337 bln $, co daje drugie miejsce na świecie za USA, a przed Japonią (II kw. 2010 – 1,288 bln $). Z najnowszych prognoz wynika, że do roku 2030 Chiny staną się światową potęgą gospodarczą nr 1.. Uwzględniając PKB realny chińska gospodarka już od 2001 roku znajduje się na drugim miejscu, a od 2010 roku Chiny są największym konsumentem ropy naftowej.
Tak dynamiczny rozwój, który trwa od lat 80., jest efektem stworzenia korzystnych warunków dla inwestycji zagranicznych i transferu nowych technologii, w tym rządowych programów wspierających rozwój branż uznanych za przyszłościowe, takich jak np. produkcja samochodów elektrycznych. Do tych warunków można zaliczyć: niskie koszty pracy, zakaz strajków dla pracowników, niskie podatki, brak ograniczeń w ochronie środowiska i obietnica dostępu do ogromnego rynku zbytu. Według socjologów ważnymi czynnikami są także tradycyjny szacunek wobec przedsiębiorczości i kult pracy, który w XX wieku przyczynił się do sukcesu państw zaliczanych do chińskiego kręgu kulturowego, takich jak Japonia, Korea Południowa, Singapur czy Tajwan.
Jak podaje Radosław Pyffel, znawca Chin; według dyrektora wyższego szczebla chińskiego giganta samochodowego Chery, firma ta rozważa możliwość produkcji samochodów w Wielkiej Brytanii. Szef brytyjskiej spółki Victor Zhang powiedział BBC, że podjęcie przez firmę ostatecznej decyzji jest „kwestią czasu”. Stwierdził także, że Chery, która już przygotowuje się do produkcji samochodów w Hiszpanii, jest zdeterminowana przyjąć „lokalne” podejście do rynku europejskiego.
Tak wyglądają miasta chińskie i chiński rozwój
W Zhuzhou pierwszy na świecie tramwaj bezszynowy porusza się po wirtualnych torach, eliminując potrzebę stosowania fizycznych szyn. Ten innowacyjny tramwaj może jechać z prędkością do 70 km/h i przewozić aż 500 pasażerów…
W Zhengzhou, stolicy prowincji Henan w Chinach, uruchomiono autonomiczne autobusy, które korzystają z technologii 5G.
Fenhe Bridge jest częścią Menghua Railway jest najdłuższą ciężarową koleją towarową na świecie ma 1817 km łączy Chiny z zachodnią Mongolią Wewnętrzną. Linia obsługuje pociągi towarowe do 20 000 ton. Najgłębsze fundamenty sięgają aż do 91 metrów pod ziemią.
Zamiast budować drony do zabijania ludzi Chiny testują użycie dronów do gaszenia pożarów!
Portal Warszawski. O krok do przodu