19 letnia warszawianka dostała się w tym roku na cztery najlepsze uczelnie świata!
Małgorzata Stadnicka pochodzi z Warszawy, ma 19 lat i skończyła V Liceum im. Ks. J. Poniatowskiego. W tym roku została jedną z kilku osób na świecie, które dostały się jednocześnie na Harvard University, Stanford University, Columbia University i University of Cambridge!! Uczestnicząc w dwuletnim programie matury międzynarodowej IB, po roku otrzymała maksymalną ocenę – 45 punktów! Po roku! Jako jedyna uczestniczka z liceum oraz najmłodszy sędzia wzięła udział w ogólnoświatowej konferencji Harvard MUN 2023.
Najmłodszy dyplomata w ONZ w polskiej historii
Największą pasją Małgosi są stosunki międzynarodowe. Po dwóch latach w warszawskim liceum Poniatowskiego rok spędziła na edukacji domowej, biorąc udział i zdobywając nagrody w licznych symulacjach obrad ONZu, Model United Nations. Jako członkini ONZ Polska prowadziła newsletter organizacji, a także została współautorem Raportu Zrównoważonego Rozwoju Miast Polski. Za swoje osiągnięcia pozaszkolne oraz wyniki akademickie została w 2022 roku nagrodzona stypendium Our Future Foundation, a także Polish Scholarship Scheme, w ramach którego wyjechała do brytyjskiej Rugby School. Uczestniczy w dwuletnim programie matury międzynarodowej IB, z której po roku otrzymała przewidywaną maksymalną ocenę – 45 punktów. Jako jedyna uczestniczka z liceum oraz najmłodszy sędzia wzięła udział w ogólnoświatowej konferencji Harvard MUN 2023.
W kolejnych miesiącach pod opieką doktorantki Cambridge napisała pracę badawczą na temat aplikacji prawa międzynarodowego w interwencji humanitarnej 2011 w Libii, została też nominowana w międzynarodowym konkursie esejowym z prawa humanitarnego. Zwyciężyła w konkursie MSZ o tytuł Młodzieżowego Delegata RP do ONZ, jednocześnie zostając najmłodszym dyplomatą w ONZ w polskiej historii. Jej pierwszą delegacją był wyjazd do centrali ONZ w Nowym Jorku we wrześniu tego roku, gdzie przemawiała na forum w imieniu polskiego rządu oraz uczestniczyła w negocjacjach rezolucji – czytamy na stronie Fundacji Santander.
Prawo międzynarodowe
W kolejnych miesiącach pod opieką naukowców z Cambridge napisała szczególną pracę badawczą na temat aplikacji prawa międzynarodowego w interwencji humanitarnej 2011 w Libii. Chcąc wspierać Polskę w tym roku otrzymała funkcję Naczelnego Młodzieżowego Delegata Polski do Organizacji Narodów Zjednoczonych na 78. sesję Zgromadzenia Ogólnego w Nowym Jorku. Rozwija się jako pasjonat stawiania na człowieka. Gosiu, powiedzieć, że gratuluję to mało!
Gosia ostatecznie wybrała Harvard – czytamy na stronie Macieja Kaweckiego.