Dekoracje mozaikowe autorstwa W. Fangora z Dworca Śródmieście w fatalnym stanie. Potrzebna natychmiastowa interwencja

Projekt wnętrz dworca „Warszawa – Śródmieście”, wykonany został w ZAB w latach 1960-1962. Zespół projektowym byli: Jerzy Sołtan, Zbigniew Ihnatowicz, Lech Tomaszewski (konstrukcje), Wojciech Fangor (mozaiki), Adolf Szczepiński (nadzór realizacyjny), Wiktor Gessler (kierownik pracowni).  Autorem całościowej koncepcji abstrakcyjnych kompozycji mozaikowych był Wojciech Fangor. Dekoracje opracowane zostały również przez Stanisława Kucharskiego, przy współpracy Violi Damięckiej i Jolanty Bieguszewskiej. Wszystkie mozaiki składają się ze szkliwionych elementów ceramicznych o wymiarach 4 x 3 cm wykonanych w zakładach Fajansu we Włocławku, częściowo przy użyciu barwników importowanych z Włoch, a za proces technologiczny i ostateczną formę ceramiki odpowiedzialni byli Lechi Helena Grześkiewiczowie.

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wpisał mozaikę do rejestru zabytków już we wrześniu 2021 roku

Zespół dekoracji mozaikowych autorstwa Wojciecha Fangora, znajdujący się w podziemnej części dworca Warszawa Śródmieście, składa się z 52 mozaik sufitowych zlokalizowanych nad trzema peronami oraz 27 mozaik ściennych zlokalizowanych w holach i pomieszczeniach dawnych poczekalni wzdłuż peronów bocznych oraz w przejściach na peronie środkowym.

Wpisane w grudniu 2020 roku do rejestru zabytków ruchomych mozaiki z uwagi na brak zabezpieczeń i konserwacji, a tym samym ryzyko dewastacji są w stanie ciągle pogarszającym się. Na zdjęciach widoczne są odspojenia, przebarwienia, znaczące zniszczenia szkliwienia oraz liczne ubytki, zagrażające spójności i trwałości kompozycji. Liczę na natychmiastową reakcję urzęduzapowiedziała Anna Datkowska ze Stowarzyszenia Kolekcjonerzy Czasu.

 



 

zdj. Kolekcjonerzy Czasu

Portal Warszawski. O krok do przodu

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły