Budynek spółdzielców i artystów Cepelii, według projektu Zygmunta Stępińskiego, kwintesencja trendów lat. 60, jest jednym w niewielu modernistycznych obiektów handlowych wzniesionych w latach 60., które przetrwały do czasów obecnych. Choć ma swoich zagorzałych fanów i ostrych krytyków, nie można mu odmówić tego, że stanowi ogromną wartość dokumentacyjną, element historii Warszawy, jej przemian społecznych i gospodarczych a także element tożsamości stolicy jako główny i najnowocześniejszy salon handlowo- wystawienniczy Centrali Przemysłu Ludowego i Artystycznego. Po wielu latach zostanie jej dany nowy kostium.
Co nowego, co starego?
Pawilon wystawienniczo-handlowy Cepelia przechodzi obecnie remont z elementami przebudowy. Planowane jest odtworzenie pierwotnej geometrii wszystkich elewacji oraz dachu, wraz z odtworzeniem gablot ekspozycyjnych zewnętrznych, klombu w miejscu wtórnych schodów prowadzących do pomieszczeń piwnicznych obiektu jak również i pomniejsze detale takiej jak np. latarenka adresowa czy oprawy oświetleniowe.
Podczas prac przewidziane jest wkomponowanie pierwotnego elementu, który pozwalał na identyfikację wizualną tzw. Cepelii, czyli blachy trapezowej ze śladami po neonie „kogutka”. Mowa o neonie, który znajdował się na elewacji Pawilonów przy ulicy Marszałkowskiej. Niestety, został on zniszczony, szczęśliwie jednak zachował się obrys wraz ze śladami montażowymi i to zostanie wyeksponowane jako rodzaj świadka epoki socrealizmu, w którym powstała Cepelia.
Konstrukcja obiektu podlega zachowaniu, podobnie jak okładzina ceramiczna narożnika północno-wschodniego, gdzie rozpoczynają się prace konserwatorskie. Prace w zakresie przebudowy dotyczą głównie elementów wtórnych, takich jak schody wachlarzowe (wg. projektu mają zostać przebudowane na wzór oryginalnych schodów trójbiegowych) i pomieszczenia dla personelu, powstałe w latach 90.
Planowane jest wybudowanie biegu schodów prowadzącego na poziom piwniczny obiektu, analogicznie do schodów łączących parter z piętrem.
Otwarcie nowej Cepelii przewidywane jest na przełomie 2024 i 2025 roku.
Portal Warszawski. O krok do przodu