Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) wprowadził zarządzenie, które poprawi standardy opieki okołoporodowej. Dostępność znieczuleń w porodach naturalnych będzie większa. Prezes NFZ podpisał dokument, w którym ustalono, że szpitale opierające się zwiększeniu liczby znieczuleń dla rodzących pacjentek, otrzymają mniejsze finansowanie.
„Bezpieczna i świadoma ja”
Minister zdrowia Izabela Leszczyna przedstawiła pakiet „Bezpieczna i świadoma ja”, który zakłada m.in. zapewnienie większego dostępu do znieczuleń podczas porodów naturalnych. W swoim komunikacie NFZ przypomniał, że w 2022 roku ponad połowa porodówek w Polsce nie wykonała ani jednego znieczulenia zewnątrzoponowego. Według minister Leszczyny jest to nie do przyjęcia – znieczulenie powinno być standardem.
Trzy progi
Z raportu NFZ wynika, że w 2023 roku jedynie 17 proc. porodów naturalnych w Polsce odbyło się ze znieczuleniem zewnątrzoponowym, podczas gdy średnia europejska wynosi około 40 proc. Mimo że znieczulenie jest uważane za bezpieczne zarówno dla rodzącej, jak i noworodka Polsce daleko do unijnej średniej.
W związku z tym minister Izabela Leszczyna zdecydowała o wprowadzeniu premii finansowej dla szpitali, które zwiększą odsetek znieczuleń. Premia będzie przyznawana w trzech progach:
• powyżej 10 proc.,
• powyżej 20 proc.,
• powyżej 35 proc. udziału znieczuleń.
Współczynniki korygujące (premiowe) wyniosą odpowiednio: 12, 19 i 21 proc.
Premie i kary
Obecnie NFZ dodatkowo finansuje znieczulenie zewnątrzoponowe do porodów naturalnych, co kosztuje ponad 1 tys. zł i jest dodawane do kosztu samego porodu. Szpitale, które osiągną minimalny próg 5 proc. udziału znieczuleń, otrzymają pełne wynagrodzenie, natomiast te, które nie spełnią tego wymogu, będą miały obniżone wynagrodzenie za poród o 5 proc. Pierwsze wyliczenie wskaźników odbędzie się 1 lipca 2024 roku za drugi kwartał br. i posłuży jako podstawa do zmiany płatności za porody w okresie od 1 lipca do 30 września 2024 roku.
zdj. Canva
Portal Warszawski. O krok do przodu