„Otwieram szampana i piję przez tydzień” – na ul. Gagarina kursują już tramwaje numer 11

Tramwaje Warszawskie uruchomiły pierwszą część trasy tramwajowej do Wilanowa. Chodzi o odnogę na ul. Gagarina. Tramwaje obsługują już nowy odcinek sieci tramwajowej od wczesnych godzin porannych. Otwieram szampana i piję przez tydzień. Po trzech latach mieszkania na placu budowy powróciła względna normalność – napisała jedna z mieszkanek Warszawy.

Jak będzie kursować tramwaj numer 11?

Obie jezdnie ulicy Gagarina zostały już otwarte na całej długości. Środkiem przebudowanej drogi z Cmentarza Wolskiego (a w godzinach szczytu z Nowego Bemowa) do terminala na Sielcach kursują już dwukierunkowe wagony nowej linii 11.

Nowy odcinek sieci, prowadzący ulicami Goworka, Spacerową i Gagarina, liczy ok. 2 km. Został zrealizowany w ramach dwóch inwestycji. Za torowisko na Goworka i Spacerowej, realizowane w ramach głównej trasy do Wilanowa, odpowiada Budimex, natomiast za odnogę na ul. Gagarina – Balzola

Tramwaje zatrzymają się na nowych przystankach:

Goworka (na wylotach skrzyżowania Puławskiej i Goworka),

Spacerowa (na wylotach skrzyżowania Spacerowej, Belwederskiej i Gagarina),

Sielecka (po zachodniej stronie skrzyżowania Sieleckiej i Gagarina) oraz Sielce (po zachodniej stronie skrzyżowania Gagarina i Czerniakowskiej).

Ten ostatni ma postać krańca dla taboru dwukierunkowego z peronem wyspowym i rozjazdami przez przystankiem. Na trasie, na ul. Spacerowej, tramwaje pokonają duże, jak na Warszawę, nachylenie, wynoszące 3,98% (to jednak mniej niż np. w Gdańsku, nie mówiąc o innych europejskich systemach tramwajowych). Na trasie, na skrzyżowaniu Spacerowej, Belwederskiej i Gagarina, znajdują się rozjazdy – stąd będzie odchodzić główna część trasy do Wilanowa. Budowane torowisko prowadzi wzdłuż Belwederskiej, Sobieskiego i al. Rzeczypospolitej do krańca przy Branickiego. Otwarcie tej 6,5-km trasy przewidziano, zgodnie z zapewnieniami wykonawcy, firmy Budimex, do rozpoczęcia roku szkolnego.

Natomiast odnoga w ul. Św. Bonifacego, z pętlą Stegny, ma być gotowa do końca roku.

  

Od jutra, 15 maja

Od środy, 15 maja, na swoje trasy podstawowe w obu kierunkach wrócą autobusy linii 107, czyli ulicami Chełmską i Czerniakowską oraz nocne N31 i N81 – Gagarina, Czerniakowską i Chełmską. Przestaną kursować autobusy zastępczej linii nocnej Z31. Zmieni się trasa linii 119 – w stronę Rakowieckiej-Sanktuarium autobusy pojadą ulicami: Chełmską, Belwederską, Spacerową i Goworka, a w stronę Wiśniowej Góry będą kursowały Belwederską i Chełmską. Autobusy 141 ominą (w obu kierunkach) zamkniętą ulicę Dolną jadąc ulicami: Gagarina, Spacerową, Goworka i Puławską. Zmieni się także trasa autobusów linii 172 – dojadą (i potem ruszą w przeciwnym kierunku) do pętli przy ulicy Chełmskiej (nieopodal Czerniakowskiej). Autobusy nie będą jeździły ulicą Dolną tylko pojadą Puławską do Goworka, Spacerowej i Belwederskiej, aby Chełmską dojechać do pętli.

za; Transport Publiczny, Portal Warszawski

Portal Warszawski. O krok do przodu

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły

Portal-Warszawski