Rozpoczął się kolejny etap konserwacji wystroju wnętrz kościoła św. Jakuba Apostoła

Rozpoczął się kolejny etap konserwacji wystroju wnętrz kościoła  przy ul. Grójeckiej 38 (pl. Narutowicza). Po konserwacji malowideł w prezbiterium w 2023 r., autorstwa Lecha i Heleny Grześkiewiczów, oraz remoncie sklepienia absydy, przyszedł czas na odkrycie i restaurację tynków szlachetnych, które pokrywają łuk tęczowy i prezbiterium.

Rys historyczny

Projekt kościoła, autorstwa konserwatora zabytków i architekta Oskara Sosnowskiego, wybrano spośród ponad 30 propozycji, jakie nadesłano na konkursu w 1909 r. Sosnowski w swojej twórczości chętnie nawiązywał do form historycznych, łącząc je ze współczesnymi technologiami. Jego monumentalny projekt jest utrzymany w stylistyce będącej ciekawym połączeniem architektury romańskiej i modernistycznej.

Budynek powstawał bardzo długo: od 1911 r. do 1939 r. Po wybuchu pierwszej wojny światowej, już po wymurowaniu korpusu nawowego, wieży i kaplicy NMP prace przerwano. Wznowiono je dopiero w 1927 i prowadzono do wybuchu kolejnej wojny. Nigdy nie zbudowano projektowanego pierwotnie zwieńczenia wieży.

Co w czasie konserwacji?

Podczas powstania warszawskiego 1944 r. spłonęło niemal całe wyposażenie kościoła (wraz z witrażami). Zachowały się jednak oryginalne tynki kamieniarskie imitujące granit. Są one naturalną kontynuacją kolumn romańskich rozdzielających nawy. Podczas remontu prowadzonego po wojnie pod kierunkiem Jana Zachwatowicza, tynki we wnętrzach zostały uzupełnione i odrestaurowane. Jednak podczas późniejszych remontów szlachetne wyprawy z dodatkiem kruszyw zostały ukryte pod zwykłym, malowanym na biało tynkiem.

Podczas przygotowań do remontu pod warstwą wtórnych wypraw, konserwatorzy odkryli piękne szlachetne tynki o zróżnicowanych fakturach i odcieniu. Była to jedna z niewielu pozostałości pierwotnej koncepcji wyglądu wnętrz.

Pierwsza część tegorocznych prac zakończyła się pod koniec marca 2024 r. Przy pomocy lasera usunięto wtórne warstwy i oczyszczono historyczne wyprawy. Po tych zabiegach ukazały się bardzo dobrze zachowane tynki pierwotne oraz uzupełnienia z czasów powojennej konserwacji.

Zachowano je jako świadka historii kościoła. Brakujące fragmenty tynków kamieniarskich zostały uzupełnione starannie dobraną przez konserwatorów mieszanką barwionego tynku, miki, kruszywa marmurowego i kruszonego bazaltu. Całość została zabezpieczona preparatami konserwatorskimi.

Wkrótce rozpocznie się kolejny etap tegorocznej konserwacji, dotyczący już samego łuku tęczowego. Dotacja miasta na te prace wynosi 309 tys. zł.

 Zostań naszym Patronem

Żeby trwać trzeba mieć finanse. My ich nie mamy, dlatego też jeśli chcesz abyśmy kontynuowali nasze dzieło, zostań naszym Patronem:

Każda wpłata bardzo cieszy, „Portal Warszawski. O krok do przodu” to jedyny na warszawskim rynku mediowym w pełni rzetelny i niezależny tytuł, który przede wszystkim dba o mieszkańców Warszawy. Ale to również tytuł, który nie dostaje żadnego finansowania z zewnątrz, dlatego też pokornie prosimy o hojność. Pomóż nam zmienić naszą sytuację, bo wciąż nasz portal ma bardzo skromną ilość Patronów i bardzo skromne środki finansowe.

– w ciągu 10 lat Portal Warszawski nigdy nikomu nie odmówił pomocy. Naszą zasadą jest działanie non profit. Teraz my potrzebujemy pomocy. Po prostu. Prosimy, bądźcie dla nas hojni.
– tym którzy nam pomogli, (podmioty, instytucje kulturalne, i osoby prywatne) i pomagają – kłaniamy się nisko!
– opis na co potrzebujemy pieniędzy – kliknij link w Patronite. Chcesz pomóc inaczej, daj znak.

istnieje możliwość wpłat indywidualnych na nasze konto: 61102049000000890231388541

 

PATRONITE

 

za; Urząd Miasta
Portal Warszawski. O krok do przodu

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły

Portal-Warszawski