[ZDJĘCIA] Dzięki niemu wczoraj Polska wiedziała, że ma patrzeć w niebo oglądając niezwykłą zorzę polarną

Dziś w nocy Polacy mogli podziwiać przepiękną zorzę polarną, media społecznościowe zalały fantastyczne zdjęcia zorzy o niezwykłym kolorze. Do Ziemi zbliżyła się fala uderzeniowa gęstego i szybkiego wiatru słonecznego, który przekroczył nawet prędkość 800 km na sekundę. To efekt bardzo silnych rozbłysków na Słońcu. W ich efekcie doszło do kilku wyrzutów masy koronalnej (CME) z powierzchni centralnej gwiazdy naszego układu planetarnego. To z kolei wywołało potężną burzę magnetyczną, której efektem była się zorza o rzadko spotykanej mocy, widoczna nad terytorium całej Polski i dużej części Europy, a nawet północnej Afryki.

Zespół Dziubana i Elon Musk

Między innymi dzięki temu człowiekowi wczoraj Polska wiedziała, że ma patrzeć w niebo oglądając zorzę polarną. Doktor inżynier Piotr Dziuban to dyrektor inżynierii w Creotech Instruments a więc największej polskiej firmy kosmicznej. To kierowany przez Piotra zespół ponad 110 inżynierów opracował największego polskiego satelitę w historii EagleEye, który za chwilę rakietą Space X Elona Muska poleci na wysokość 550 km. Tam wykona niebezpieczny manewr zejścia na wysokość 350 km. To dzięki takim technologiom wiemy między innymi, kiedy i jaka burza słoneczna nas czeka czytamy na stronie doktora Macieja Kaweckiego.

Piotr od lat związany jest z przemysłem lotniczym i kosmicznym. Tytuł doktora uzyskał we Francuskim Narodowym Centrum Badań Kosmicznych – jednym z organów założycielskich Europejskiej Agencji Kosmicznej. Przeszedł całą drogę kariery zawodowej od pracownika naukowego w projekcie optycznego mikro zegara atomowego, w którym z powodzeniem konkurowało się z czołowymi firmami amerykańskimi, przez rolę inżyniera budującego drony dla wojska, praktyka i instruktora w zakresie ich bojowego wykorzystania, aby budować najbardziej zaawansowane satelity w Polsce!

Prowadzony przez niego w Creotech Instruments interdyscyplinarny zespół ponad 110 inżynierów opracował największego polskiego satelitę EagleEye oraz intensywnie pracuje nad kolejnymi satelitami konstelacji PIAST. Już teraz jego zespół przygotowuje kompleksowe rozwiązania misji kosmicznych dla Europejskiej Agencji Kosmicznej, w tym elektronikę dla sondy, która ma dogonić kometę, czy satelitę szukającego złóż cennych minerałów na Księżycu. Jednocześnie jego zespół buduje jeden z najnowocześniejszych komputerów kwantowych na świecie oraz rozwija i dostarcza systemy synchronizacji czasu i sterowania dla big science, tak wielkim jak Wielki Zderzacz Hadronów w CERN.

 

Oto wczorajsza zorza polarna!

VIDEO KONIECZNIE Z DŹWIĘKIEM!

 

 

 

Portal Warszawski. O krok do przodu

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły

Portal-Warszawski