Dziś, 6 maja 2024 roku otwarto nowy, zmieniony Centralny Przystanek Historia Instytutu Pamięci Narodowej im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz księgarnię IPN w nowej lokalizacji przy ul. Marszałkowskiej 107 (wejście od ul. Świętokrzyskiej).
Nowa przestrzeń
Podczas otwarcia Centralnego Przystanku Historia IPN odsłonięto tablicę poświęconą jego patronowi – prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu. W uroczystości bierze udział prezes IPN dr Karol Nawrocki. W ramach tego wydarzenia zaprezentowana zostanie wystawa „Szlaki nadziei. Odyseja wolności” oraz przestrzeń Centralnego Przystanku Historia IPN.
Syntetyczna forma wystawy i zdjęcia koloryzowane w konsultacji z historykami mają zachęcić do zapoznania się z naszą historią. W każdym państwie czy nawet konkretnej miejscowości powstanie inna ekspozycja lokalna dedykowana miejscowej społeczności i przedstawiająca polskich bohaterów. Do dziś ludność Belgii czy Holandii pamięta żołnierzy 1 Dywizji Pancernej. W trakcie walk o Ypres gen. Stanisław Maczek wydał rozkaz zakazujący prowadzenia ognia artyleryjskiego podczas walk o miasta, dzięki któremu cywilna ludność Belgii i Holandii nie traciła życia i dobytku. Takich historii jest dużo więcej.
Nowa księgarnia
Warto zajrzeć do nowej księgarni, gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnością. Obok 1000 tytułów w tradycyjnej odsłonie drukowanej czytelnik znajdzie tu mnóstwo inspiracji w formie audiobooków, e-booków i podcastów. Aranżacja nowej księgarni jest odpowiedzią na aktualne potrzeby czytelnicze. Łatwy i przyjazny dostęp odbiorców do treści jest dla nas kluczowy. Dlatego w strefie analogowej stwarzona została przestrzeń do czytania i przeglądania tradycyjnych książek, a w strefie wirtualnej książki jest możliwość słuchania podcastów, przeglądania e-booków na czytnikach czy bezpłatnego ich pobrania na urządzenia mobilne ze specjalnej ścianki z ponad 100 QR-kodami.
Od 6 do 31 maja dla klientów odwiedzających księgarnię w nowej lokalizacji przygotowano rabat 30% na wszystkie publikacje z wyłączeniem gier edukacyjnych.
za; IPN
Portal Warszawski. O krok do przodu