[KOMENTARZ] Warszawie grozi nocna prohibicja? Właśnie ruszają konsultacje

Jaka powinna być Warszawa nocą? Czy powinniśmy zacząć rozmowę o bezpieczeństwie, porządku i wreszcie walce z uzależnieniami w kontekście życia nocnego Warszawy? – pyta niewinnie Aldona Machnowska – Góra. Dyskusja o tym, czy sklepy ze sprzedażą alkoholu powinny być czynne całą dobę trwa nie tylko w Warszawie. Z jednej strony mamy wolność przedsiębiorców i wolność wyboru spędzania wolnego czasu, a z drugiej obowiązki wynikające z zapobiegania uzależnieniom i po prostu bezpieczne, czyste i przyjazne miasto-całą dobę.

Konsultacje

Postulaty dalszego ograniczenia sprzedaży alkoholu, szczególnie w godzinach nocnych, pojawiały się już na spotkaniach prezydenta Rafała Trzaskowskiego z mieszkańcami. Zarządzone przez niego konsultacje będą okazją do sprawdzenia poparcia warszawianek i warszawiaków dla takiego rozwiązania. Zwolennicy zakazu zostaną dodatkowo zapytani o preferowane godziny obowiązywania ograniczenia sprzedaży, a także o obszar miasta, jaki według nich powinna ona objąć czytamy na stronie miasta.

Konsultacje będą trwać do końca czerwca. By wziąć w nich udział, wystarczy przyjść na jedno ze spotkań konsultacyjno-informacyjnych organizowanych przez ratusz. Swoją opinię można też przekazać elektronicznie – poprzez wypełnienie ankiety dostępnej pod adresem konsultacje.um.warszawa.pl/alkohol.

Terminy konsultacji:

10 maja (piątek) godz. 17:00 – Pałacyk Konopackiego (Strzelecka 11/13);
15 maja (środa) o 17.00 w Ursynowskim Centrum Kultury (Indiry Ghandi 9);
24 maja (piątek) o 17.00 w Centrum Łowicka (Łowicka 21);
3 czerwca (poniedziałek) o 17.30 w Zodiaku Warszawskim Pawilonie Architektury (Pasaż Wiecha 4);
4 czerwca (wtorek) o 17.30 w Centrum Lokalnym Żoliborz (Ludwika Rydygiera 6b);
5 czerwca (środa) o 17 w Domu Kultury Dorożkarnia (Siekierkowska 28)

Konsultacje będę się także odbywać na specjalnym stoisku, które będzie pojawiać się na miejskich wydarzeniach. Także tam, szczegółowo będzie można się dowiedzieć, czego dotyczą konsultacje oraz przekazać swoje zdanie. Namiot konsultacyjny będzie można odwiedzić:

– 11 maja (sobota) od 9 do 12 – akcja EkoPoukładani; parking przy Urzędzie Dzielnicy Białołęka (Modlińska 197),
– 25 maja (sobota) od 15 do 18 – Święto Saskiej Kępy na ulicy Francuskiej,
– 15 czerwca (sobota) od 14 do 17 – Letnia Scena Włochy (park Kombatantów),
– 22 czerwca (sobota) od 13 do 16 – Wianki nad Wisłą; Multimedialny Park Fontann.

Jak może wyglądać ograniczenie?

Zgodnie z przepisami, rada gminy może wprowadzić ograniczenie nocnej sprzedaży alkoholu dla całego miasta lub jedynie jego części. Ograniczenie może objąć maksymalnie okres od godz. 22:00 do godz. 6:00 i dotyczyć sklepów oraz stacji benzynowych. Nocny zakaz nie obowiązuje punktów gastronomicznych. Dotychczas z takiego rozwiązania skorzystało około 10% gmin w Polsce.

Zgodnie z prawem Rada Warszawy może uchwalić ograniczenie nocnej sprzedaży alkoholu:

– dla całego miasta lub wyznaczonych dzielnic,
– dla sprzedaży między godziną 22 a 6,
– dla sklepów (w tym stacji benzynowych).

Komentarz

W Śródmieściu Warszawy została zgwałcona i zamordowana 25 letnia Liza, statystyki są przerażające. A Pani nas pyta czy powinniście zacząć rozmowę o bezpieczeństwie – pisze pod postem Machnowskiej – Góry Pani Aleksandra. Komenda Stołecznej Policji informuje, że Warszawie w 2022 roku popełniono 90 gwałtów i 35 morderstw, ta liczba stale rośnie. Uważam, że rozmowa to znacznie za mało. Potrzebne są działanie prewencyjne oraz wsparcie dla ofiar przemocy jak również wzmocnienie przepisów oraz skuteczne ściganie sprawców przemocy seksualnej.

Poza tym, co umyka uwadze, wielkim admiratorem ograniczenia sprzedaży alkoholu jest socjolog miasta, niejaki Jan Śpiewak, który na swoim profilu bez przerwy o tym pisze. Najpierw chce ograniczać rozwój miasta poprzez redukcję rond i placów do plaż, teraz chce decydować o tym czy ludzie dorośli mogą kupować alkohol czy nie – dalej słuchajmy socjologów miasta i innych inżynierów społecznych.

I rzecz najważniejsza: czy konsultacje są z tezą? Bo jeśli tak, to już znamy ich wynik i szkoda pieniędzy na ich przeprowadzenie…

Portal Warszawski. O krok do przodu

 

 

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły

Portal-Warszawski