[VIDEO] „Sytuacja wydawała się być opanowana… kiedy nagle w ciągu kilkunastu sekund rozpalił się ponownie…”

Pożar elektryka po uderzeniu w słup w al. Niepodległości. Wszyscy byli zaskoczeni.  Kiedy sytuacja wydawała się już całkowicie opanowana a ze zgliszcz auta unosił się jedynie lekki dym, ten nagle w ciągu kilkunastu sekund rozpalił się ponownie. Doszło do ponownego zapłonu zespołu baterii trakcyjnej w aucie – relacjonuje miejski reporter.

VIDEO

To jedyny taki w Polsce samochód elektryczny. Lucid Air zajął się ogniem na ruchliwym skrzyżowaniu w Warszawie, w Al. Niepodległości i ul. A. Madalinskiego. Jego kierowca chciał uniknąć zderzenia z innym pojazdem, w konsekwencji czego uderzył w słup…Lucid Air to luksusowy samochód był najmocniejszym autem elektrycznym na świecie.

 

W październiku 2016 roku kalifornijski startup Lucid Motors przedstawił oficjalnie przedprodukcyjny prototyp zapowiadający swój pierwszy, seryjnie produkowany samochód elektryczny o nazwie Lucid Air

Samochód opracowano od podstaw jako samodzielną konstrukcję z projektem stylistycznym autorstwa byłego projektanta Mazdy, Dereka Jenkinsa. Nadwozie utrzymano w futurystycznej konwencji, z dużym świetlistym pasem zdobiącym pas tylny, przeszklonym dachem, zaokrąglonym ściętym tyłem oraz szerokim, chromowanym ozdobnikiem łączącym reflektory. Pomimo relatywnie niewielkiego zwisu tylnego, pomniejszonego krągłą bryłą nadwozia, Lucid Air jest 4-drzwiowym sedanem z klapą otwieraną bez szyby. Wygospodarowano przestrzeń na dwa bagażniki: przedni, pod klapą bagażnika, o pojemności 283 litrów oraz główny, tylny, o pojemności 626 litrów.

W kabinie pasażerskiej znalazły się cztery niezależne fotele, z czego tylny rząd siedzeń został wysunięty za linię drzwi w celu wygospodarowania więcej miejsca dla pasażerów z rozbudowanym, regulowanym kątem nachylenia. Deska rozdzielcza utrzymana została z kolei w cyfrowo-minimalistycznej estytyce, z dwuramiennym kołem kierownicy oraz chowanym, wysuwanym dotykowym ekranem do sterowania m.in. panelem klimatyzacji i głównymi funkcjami pojazdu. Przed kierowcą znalazł się obszerny, zakrzywiony 34-calowy ekran pełniący funkcję cyfrowych zegarów dla kierowcy oraz centralnego, dotykowego systemu multimedialnego w swojej prawej części.

Seryjna produkcja pojazdu rozpoczęła się oficjalnie 28 września 2021 w zakładach firmy w amerykańskim Casa Grande w Arizonie. Pod koniec 2022 roku Lucid Motors powiększyło zasięg rynkowy limuzyny Air, wprowadzając ją do sprzedaży na wybranych rynkach zachodnioeuropejskich jak Holandia czy Norwegia. W 2023 roku znacząco powiększono z kolei zakres operacji w kraju głównego inwestora firmy, Arabii Saudyjskiej.

 

za; Miejski Reporter, wikipedia

 

Portal Warszawski. O krok do przodu

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły

Portal-Warszawski