W Osace otwarto wczoraj wystawę „Warszawa. Feniks z popiołów”. To inicjatywa Muzeum Powstania Warszawskiego

Od 16 kwietnia 2024 roku w Osace będzie można zwiedzić wystawę „Warszawa. Feniks z popiołów”, która opowiada losy stolicy Polski pod okupacją niemiecką, w czasie Powstania Warszawskiego oraz powojennej odbudowy. To drugie miasto na mapie Japonii, w którym pokazywana będzie wystawa. Ekspozycja została zorganizowana przez Muzeum Powstania Warszawskiego i Instytut Adama Mickiewicza, we współpracy z Instytutem Polskim w Tokio oraz Osaka International Peace Center.

50 paneli wystawowych, 3 gabloty z eksponatami oraz pokaz filmowy

Wystawa jest zaprezentowana w wyjątkowym miejscu, jakim jest Osaka International Peace Center. Międzynarodowe Centrum Pokoju w Osace zostało otwarte w 1991 roku w Parku Zamkowym w Osace. Zostało ono ponownie otwarte w kwietniu 2015 r. jako muzeum pokoju, niosące pamięć o nalotach na Osakę następnemu pokoleniu. Muzeum prezentuje materiały związane z doświadczeniami wojennymi, koncentrując się na nalotach na Osakę, aby pokazać tragedię wyrządzoną przez wojnę, dbać o pamięć ofiarach nalotów na Osakę i podkreślać znaczenie pokoju.

 


Osaka International Peace Center


 

Ekspozycja, na którą składa się ponad 50 paneli wystawowych, 3 gabloty z eksponatami oraz pokaz filmowy, ukazuje losy Warszawy – miasta dotkniętego okrucieństwem nazistowskiej machiny zagłady. Rozpoczyna się od ukazania Warszawy przedwojennej, rozkwitającego miasta z bogatym życiem kulturalnym i rozrywkowym. Kolejne części wystawy pokażą Warszawę okupowaną: politykę niemiecką wobec ludności żydowskiej i polskiej, terror uliczny oraz życie mieszkańców w ekstremalnie niekorzystnych warunkach. Warszawa zostanie zaprezentowana jako stolica Polskiego Państwa Podziemnego, pokazane zostaną jego struktury, a także administracja, media, edukacja, „Żegota”, wojsko oraz akcje prowadzone przez Armię Krajową.

Punktem kulminacyjnym jest opowieść o Powstaniu Warszawskim w całej jej złożoności. Na wystawie dostępne będą eksponaty z powstańczej Warszawy, np. opaska powstańcza, skrzynka na listy Poczty Polowej i ważne dokumenty, takie jak kenkarta gen. dyw. Tadeusza Komorowskiego „Bora”. Na koniec tej części ekspozycji zaprezentowany zostanie film „Miasto ruin”, ukazujący doszczętnie zniszczone miasto w 1945 roku. Ostatni fragment wystawy pokaże odradzającą się Warszawę – powstającą z gruzów wysiłkiem całego społeczeństwa, aby stać się dziś nowoczesną metropolią.

Tragiczne losy mieszkańców miasta przybliży japońskiej publiczności pokaz filmu „Powstanie Warszawskie” (reż. Jan Komasa), który powstał w oparciu o kroniki powstańcze. Odbędzie się on w Osaka International Peace Center w dniach 1, 8, 15, 22, 29 czerwca 2024 r. Wystawa potrwa do 14 lipca 2024 roku.

  

Ekspozycja odbywa się pod honorowym patronatem premiera Rzeczypospolitej Polskiej.

Organizatorzy:
Muzeum Powstania Warszawskiego
Miasto Stołeczne Warszawa
Instytut Adama Mickiewicza
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Współorganizator:
Osaka International Peace Center

Partnerzy:
Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Instytut Polski w Tokio

Portal Warszawski. O krok do przodu

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły

Portal-Warszawski