[UWAGA!] Od jutra, od 15 kwietnia, blokada mostów w Warszawie. Za akcją stoi niemiecka organizacja „Letzte Generation”

Premier zignorował nasze postulaty. Pięć tygodni temu temu zanieśliśmy nasze postulaty do Kancelarii Premiera oraz czterech kluczowych instytucji życia publicznego – Marszałka Sejmu, Sądu Najwyższego, Telewizji Polskiej oraz Polskiej Akademii Nauk. Postawiliśmy ultimatum: Donald Tusk miał czas na poparcie naszych postulatów do wyborów samorządowych 7 kwietnia. To się jednak nie stało – czytamy na stronie niemieckiej organizacji Letzte Generation – Ostatnie pokolenie.

Czego żądają Niemcy?

1. Skokowe zwiększenie inwestycji w kolej i komunikację zbiorową poprzez przekazanie 100% środków z budowy nowych dróg ekspresowych i autostrad na regionalne i lokalne połączenia kolejowe i autobusowe od 2025.

2. Zintegrowany bilet na transport lokalny i regionalny w całym kraju za 50 zł miesięcznie. Ignorując nasze postulaty polski rząd wybrał autostradę do klimatycznego piekła zamiast dobra obywatelek i obywateli. Dlaczego rząd buduje autostrady i tnie połączenia transportu publicznego? Tysiące dzieci muszą chodzić wiele kilometrów do najbliższego przystanku. Miliony Polaków nie mają żadnego transportu publicznego w swojej gminie. Rząd swoim milczeniem udowodnił, że listy i petycje nie działają i nie przyniosą potrzebnej zmiany na czas. Nowy rząd miał różnić się od poprzedniej władzy. Miał słuchać głosu obywateli. Tymczasem zignorował list, złożony oficjalnymi kanałami. Nie odpowiedział na nasze postulaty. Tym samym nie pozostawia nam wyboru – musimy rozpocząć kampanię obywatelskiego oporu. Pozostawieni sami sobie przez polityków, zwykli ludzie wyjdą na ulice.

Zaczynając od 15 kwietnia dziesiątki osób będą blokować mosty w Warszawie. Nie mamy wyboru. Przystępujemy do walki o nasze wspólne zdrowie i bezpieczeństwo w obliczu zapaści klimatycznej. Wszyscy, którzy żyjemy dziś, w tym momencie przełomu, jesteśmy pierwszym pokoleniem z dostępem do pełni wiedzy o kryzysie klimatycznym i ostatnim pokoleniem, które może powstrzymać jego najgorsze skutki. To nasz obowiązek. W ostatnich tygodniach ponad 100 osób dołączyło do Ostatniego Pokolenia. Teraz te osoby podejmą się bezprzemocowych zakłóceń. Będziemy działać pomimo konsekwencji grożących za nasz sprzeciw. Będziemy działać poprzez nieposłuszeństwo obywatelskie. I będą dołączać do nas kolejni ludzie.

za; ostatniepokolenie.org

Portal Warszawski

 

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły

Portal-Warszawski