Naprawdę dobra inicjatywa! Miasto powiększy Park Powstańców Warszawy

Park Powstańców Warszawy to spacerowy park krajobrazowy a zarazem miejsce pamięci z wystawą plenerową Muzeum Powstania Warszawskiego i pomnikami na cześć powstańców. Wskutek zmian na Wolskiej, nowa tramwajowa infrastruktura, miasto rozszerzy teren parku. Bardzo dobra inicjatywa!

Rys historyczny Parku Powstańców Warszawy

Ośmiohektarowy Park Powstańców Warszawy został wydzielony w latach 60. XX w. z terenu sąsiedniego Cmentarza Powstańców Warszawy, największej stołecznej nekropolii wojennej, której uroczyste otwarcie odbyło się 29 listopada 1945 r. (w 2012 r. wpisana została do rejestru zabytków). Spoczywają tu szczątki ok. 104 tys. osób – głównie poległych podczas Powstania Warszawskiego, spośród których 80% to cywile. Warto wiedzieć, że władze PRL przez dziesięciolecia oficjalnie nie wspominały o istnieniu tej wolskiej nekropolii, nie odbywały się tam uroczystości rocznicowe, a cmentarz był zaniedbany. Lepszy czas dla tego ważnego na mapie stolicy miejsce nastał pod koniec lat 90.

Park ten, znajdujący się między ulicami Wolską, Redutową i Cmentarzem Powstańców Warszawy, zaprojektował Kazimierz Kozłowski. Główna aleja parkowa jest obsadzona barwnymi grupami krzewów liściastych. Ta swoista oś architektoniczno-krajobrazowa powstała według projektu Romualda Gutta i Aliny Scholtzówny, a opracowana została przez Edwarda Gogola i Tadeusza Wyrzykowskiego. Prowadzi ona do pomnika Polegli Niepokonani, znajdującego się na Cmentarzu Powstańców Warszawy i kontrastuje z pozostałymi częściami parku, które mają charakter czysto krajobrazowy.

Umieszczony na szczycie kurhanu pomnik Polegli Niepokonani Gustawa Zemły z 1973 r. stanowi jeden z charakterystycznych elementów okolicy. Był pierwszym, monumentalnym pomnikiem Powstania Warszawskiego. Tablica informuje nas, że tu znajduje się „zbiorowa mogiła, w której złożono prochy 50 tys. mieszkańców stolicy i powstańców poległych i zamordowanych w czasie Powstania Warszawskiego 1944”. To tu odbywają się obchody rocznic wybuchu powstania. Otoczenie pomnika jest wyłożone oryginalną płaską kostką brukową z warszawskich ulic.

Inwestycję współfinansuje Unia Europejska

Powiększamy park Powstańców Warszawy. 33 grusze i klony, a do tego 1374 krzewy – śnieguliczki, forsycje i wierzby płożące. Sadzimy potrójny szpaler drzew w miejscu, gdzie były tory tramwajowe a teraz jest miejsce na zieleń i drogę rowerową. Nowo zbudowane tory, otwarte jeszcze w marcu, zajęły miejsce jezdni

 

 

 

za; ZZW, Tramwaje Warszawskie

Portal Warszawski

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły

Portal-Warszawski