Historia jednego zdjęcia! Internauci idealnie rozwiązali zagadkę! BRAWO!

Dosłownie dobę temu pan Sławomir Kuliński, rzecznik Pałacu Saskiego, wrzucił na X/twittera zdjęcie. Baaardzo rzadko na aukcjach udaje mi się znaleźć zdjęcia przedwojenne ale czasem się trafiają.  Uroczystość Wojska Polskiego Listopad ’37 (taki opis widnieje na odwrocie). Jaka? Tego niestety nie wiem… zdjęcie jest bardzo zniszczone, brakuje jednego narożnika ale dla mnie to jedno z najważniejszych w kolekcji rzecznika. Oczywiście jesteśmy pod Pałacem Saskim i pomnikiem księcia Józefa Poniatowskiego. Najważniejsze miejsce przed wojną dla Wojska Polskiego. I widok tej podniosłej chwili dla polskich oficerów, którzy już 2 lata później będą w boju…– napisał.

24 godziny później wiemy kiedy i co

Pozytywna magia X/Twittera. Nie minęły 24h od publikacji anonimowej fotografii polskich oficerów pod Pałacem Saskim, a społeczność tej platformy zrobiła kapitalną robotę i o zdjęciu wiemy już wszystko. Zdjęcie zostało wykonane 29 listopada 1937 r. w trakcie obchodów 107. rocznicy powstania listopadowego tzw. „Dzień Podchorążego”.

Na zdjęciu widzimy na pierwszym planie witającego się z oficerami generała dywizji Wojska Polskiego, ministra spraw wojskowych, kawalera Orderu Virtuti Militari Tadeusza Kasprzyckiego. Po prawej stronie stoi wiceminister spraw wojskowych, generał dywizji Wojska Polskiego Janusz Głuchowski. Całość sceny oczywiście na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Przypominam – zdjęcie zawierało jedynie opis „Uroczystość Wojska Polskiego Listopad 1937” i wyglądało tak:

 

 

 

Kłaniam się z tego miejsca bardzo serdecznie i wyrazy wielkiego szacunku ślę do: @Pawel_reko i @PirateKing39 za rozpoznanie postaci obu generałów,
@PirateKing39 za niesamowitą robotę detektywistyczną i ustalenie konkretnego wydarzenia z jakiego pochodzi fotografia (tutaj oficjalne zdjęcia z tej uroczystości:  https://tiny.pl/d7spk). @KayGeeBoredGuy, za piękne odświeżenie zdjęcia i nadanie mu barw.

Fajny ten Twitter jak ludzie z zajawką i pasją łączą swoje siły!

 

 

 

 

 

 

Czyż nie cudowna historia?

Portal Warszawski

 

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły

Portal-Warszawski