[SKANDAL] Znikające Tablice Tchorka upamiętniające niemieckie zbrodnie na Polakach

Poseł Kukiz ’15 Marek Jakubiak, zwrócił uwagę na problem zniknięcia z przestrzeni miejskiej polskiej stolicy, tak boleśnie naznaczonej w czasie drugiej wojny światowej niemieckimi okrucieństwami na Polakach, tablic upamiętniających niemieckie zbrodnie z lat 1939-45. Należy dodać tutaj, że chodzi o ostanie dekady, kiedy to Ratusz tolerował usuwanie Tablic Tchorka z warszawskiej przestrzeni! Z ponad 400 zostało RAPTEM 165!

Tablice Thorka

„W Warszawie zlikwidowano ponad 300 tablic upamiętniających mord Niemców nad Warszawiakami teraz likwidują tablice Polski Walczącej” – napisał Jakubiak w mediach społecznościowych.

Zdaniem byłego kandydata na urząd prezydenta RP – „to nie są przypadki”.

A ten wpis jest z 27 stycznia 2024 roku

Pragnę uściślić „Przez lata tablice Tchorka znikały, a z ponad 400 zostało 160” i to jest fakt. Nie oznacza to, że dzisiejsze władze Warszawy to zrobiły a systematycznie po cichu ginęły. Pozostałe tablice zostały wpisane do rejestru zabytków.

 

 

PGE Polska Grupa Energetyczna Tablice Pamięci

Być może gdyby nie PGE suma Tablic Tchorka skurczyłaby się do minimum! PGE Polska Grupa Energetyczna we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej od 2018 roku prowadzi projekt Tablice Pamięci, nad którym patronat objął prof. dr hab. Piotr Gliński, ówczesny Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, oraz  ówczesny Minister Obrony Narodowej.

W ciągu pięciu lat PGE przeprowadziła ze stołecznym konserwatorem kwerendę historyczną  wszystkich 165 tablic Tchorka na terenie Warszawy, zamontowała przy nich ponad 130 tabliczek informacyjnych, wyczyściła i zakonserwowała ponad 100 tablic oraz sporządziła i umieściła w aplikacji Tablice Pamięci oraz na stronie tablicepamieci.pl, pierwszą w Polsce elektroniczną bazę ponad 3100 nazwisk ofiar upamiętnionych Tablicami Tchorka w Warszawie.

 

Tu więcej o projekcie

 

[VIDEO] „Tablice Pamięci” to projekt szczególny!

 

 

za; Niezależna.pl

Portal Warszawska

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły

Portal-Warszawski