„Było pięknie” – filmowa podróż do krainy wyobraźni warszawskiego artysty – Franciszka Maśluszczaka
Franciszek Maśluszczak to malarz, grafik i rysownik. Jest współczesnym artystą o rozpoznawalnym stylu. Potrafi w inspirujący sposób uchwycić na płótnie piękno przyrody. Poprzez barwną opowieść przybliża nam świat swojej niezwykłej wyobraźni. Artysta, pochodzący z Kotlic koło Zamościa, często czerpie z własnych doświadczeń oraz wnikliwej obserwacji rzeczywistości. ,,Staram się dzień wypełnić oglądaniem świata’’ – mówi Franciszek Maśluszczak. W filmie przedstawione są miejsca związane z jego twórczością.
„Było pięknie”
Przeniesiemy się do pracowni artysty, a także malowniczego Cegłowa. Franciszek Maśluszczak wspomina także swoich pedagogów oraz czasy studiów na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Artysta opowiada o pracy w kościele pw. Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie w Warszawie, gdzie zrealizował cykl (wspomnianych wcześniej) fresków Drogi Krzyżowej.
Bank Pekao S.A. mecenasem sztuki
Zrealizowany film jest już trzecią produkcją mającą na celu popularyzację sztuki przez Bank Pekao S.A. Wszystkie produkcje powstały we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie. Pierwszy film „Wyspiański w Londynie’’ opowiada o wystawie „Młoda Polska: Ruch Odrodzenia Sztuki i Rzemiosł, 1890–1918”, na której zaprezentowano pastel ,,Bratki’’ Stanisława Wyspiańskiego należącą do banku. Z kolei, w grudniu 2023 roku miała miejsce premiera filmu ,,Barwy światła’’ o twórczości artysty z okresu młodej Polski – Józefa Mehoffera.
Bank Pekao S.A. aktywnie angażuje się w inicjatywy i wydarzenia kulturalne promujące sztukę. Realizacja filmów o dużej wartości merytorycznej, to kolejny krok w odkrywaniu historii i dziedzictwa artystycznego, który stanowi integralną część banku. W swoich zasobach bank posiada ponad 1000 dzieł sztuki, z czego część jest dostępnych na stronie Wirtualnej Galerii Sztuki Banku Pekao S.A.. Znajdują się w niej obiekty klasyków, takich jak Jan Matejko, Stanisław Wyspiański, Wojciech Kossak, Julian Fałat, Józef Mehoffer czy Zygmunt Waliszewski. W bogatym spektrum dzieł, znajdują się także prace takich artystów jak: Tadeusz Dominik czy Bożenna Biskupska. Zbiór bogaty jest również w elementy sztuki użytkowej z XIX oraz XX wieku.