Aż trzy stołeczne szpitale znalazły się w dziesiątce najlepszych w Polsce w rankingu przygotowanym przez Fundację „Rodzić po Ludzku”
Trzy warszawskie, miejskie szpitale znalazły się w dziesiątce najlepszych w kraju w rankingu przygotowanym przez Fundację „Rodzić po Ludzku”. Co ważne, zestawienie oparte jest na wynikach ankiet wypełnianych przez kobiety po porodzie.
W 2023 roku, głosami matek, w najlepszej dziesiątce w kraju znalazły się, aż trzy miejskie placówki
Pierwsze akcje społeczne pod hasłem „Rodzić po ludzku” zaczęły się 30 lat temu i miały m.in. na celu opracowanie przewodnika, który pomagał kobietom w wyborze najlepszego miejsca narodzin ich dziecka. Obecnie Fundacja „Rodzić po Ludzku”, na podstawie ankiet wypełnianych po porodzie przez pacjentki, przygotowuje zestawienie najlepiej ocenianych szpitali położniczych oraz szpitali z oddziałami położniczymi. W 2023 roku, głosami matek, w najlepszej dziesiątce w kraju znalazły się, aż trzy miejskie placówki:
Warszawski Szpital Południowy,
Szpital Praski p.w. Przemienienia Pańskiego,
Centrum Medyczne Żelazna Szpital Specjalistyczny św. Zofii.
Poza Rankingiem „TOP10 w Polsce” Fundacja „Rodzić po Ludzku” opracowuje również zestawienie „TOP3 w regionie” – w tej kategorii (w regionie centralnym) zostały wyróżnione Warszawski Szpital Południowy oraz Szpital Praski.
Jak informują organizatorzy, w Rankingu „Rodzić po Ludzku”, pacjentki oceniają szpitale, gdzie rodziły, w 10 obszarach:
realizacja planu porodu,
swoboda rodzenia,
kontakt z dzieckiem po narodzinach,
opieka podczas cięcia cesarskiego,
pomoc w opiece nad dzieckiem,
wsparcie w karmieniu piersią,
realizacja praw pacjenta,
warunki w szpitalu,
postawa personelu,
zadowolenie z opieki.
Dobre informacje dotarły również z miejskiego Szpitala Specjalistycznego im. Św. Rodziny – laureatką 10. edycji konkursu „Położna na Medal” została położna z ponad 40-letnim doświadczeniem Natalia Michalczuk, która wygrała w województwie mazowieckim.