W KOŃCU! Koniec z banerozą i szyldozą, z wielkimi goframi i lodami z plastiku – Park kulturowy Historyczne Centrum Warszawy jest już faktem
To już pewne. Park kulturowy Historyczne Centrum Warszawy jest już faktem. Z początkiem kwietnia Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków pozytywnie zaopiniował projekt uchwały tworzącej park. Uzyskanie opinii wojewódzkiego organu ochrony zabytków to nie tylko narzucony ustawą obowiązek. Zgodne stanowisko środowiska konserwatorskiego w kwestii ochrony wartościowego krajobrazu kulturowego Historycznego Centrum to podstawa sukcesu przyszłego parku.
To pierwszy w Polsce park kulturowy, który zajmie się ochroną istniejących drzew (a dokładnie ich systemów korzeniowych)
Park kulturowy Historycznego Centrum Warszawy rozciąga się od Nowego i Starego Miasta do Łazienek. Biegnie przez blisko 6 km Traktem Królewskim. Na 500 hektarach znajdują się najsławniejsze warszawskie zabytki, ważne instytucje państwowe, liczne kościoły, a także historyczne ogrody i układy urbanistyczne. Atrakcyjność tych miejsc codziennie potwierdzana jest przez rzesze odwiedzających je mieszkańców i turystów. To także rejon o bardzo bogatej ofercie handlowej i usługowej. To miejsce, gdzie po prostu toczy się życie. Dlatego postanowiliśmy określić ramy dla różnych działalności, aby zachować piękno i atrakcyjność Historycznego Centrum. Uchwała zawiera przepisy, które poprawią estetykę budynków i przestrzeni publicznej, ochronią detal architektoniczny oraz uporządkują lokalizację reklam i urządzeń technicznych. To pierwszy w Polsce park kulturowy, który zajmie się ochroną istniejących drzew (a dokładnie ich systemów korzeniowych). Określi też, jak powinien wyglądać szyld, uliczne stoisko handlowe i ogródek gastronomiczny – czytamy na stronie Michała Krasuckiego, Stolecznego Konserwatora Zabytków.
Park kulturowy Historyczne Centrum Warszawy, czyli…Koniec z banerozą i szyldozą. Koniec z wielkimi goframi i lodami z plastiku. Koniec z kolorowymi wyklejankami w witrynach. Koniec z logotypami na każdym rogu. Koniec z ogródkami, które blokują chodniki. Koniec z setkami kabli i klimatyzatorów na elewacjach. Koniec z nagabywaniem przechodniów. Koniec z dzikim handlem.
Warszawa zyskała nowy park kulturowy, który obejmuje Stare i Nowe Miasto, Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, al. Ujazdowskie, Łazienki i obszar skarpy. Uchwała wchodzi w życie już teraz, ale nowe przepisy zaczną obowiązywać w ciągu roku. To będzie czas na dostosowanie się do określonych przepisami rozwiązań – M. Krasucki, Stołeczny Konserwator Zabytków.
Przegłosowana 7 grudnia przez miejskich radnych uchwała będzie prawem miejscowym. Oznacza to, że będzie obowiązywała wszystkich właścicieli i najemców nieruchomości na terenie parku kulturowego. Dotyczyła będzie tak samo budynków zabytkowych, jak i obiektów współczesnych. Te regulacje jasno wskażą przedsiębiorcom, jakie działania są, a jakie nie są dopuszczalne. Tym samym ułatwią i przyśpieszą wydawanie decyzji administracyjnych. Nie zostawiamy przedsiębiorców samych z przepisami uchwały. Cały nadchodzący rok 2024 będziemy im pomagać i doradzać.
Będziemy podpowiadać rozwiązania, jakie powinni zastosować, aby chronić krajobraz kulturowy, ale także, w wielu wypadkach, aby uatrakcyjnić ofertę swoich restauracji czy sklepów. Nowy warszawski park kulturowy idzie śladem rozwiązań europejskich, u podstaw których legła troska o ochronę ważnych historycznie miejsc przed niekorzystnymi zmianami jakie niesie cywilizacja. Mam nadzieję, że już wkrótce sami warszawiacy, jak i turyści, dostrzegą i docenią tę pozytywną metamorfozę.