Drzewa, skwer, fontanna – oto wstępna koncepcja zmian na placu Bankowym
Drzewa, skwer, fontanna, uporządkowane zespoły przystanków komunikacji miejskiej – znamy wstępną koncepcję zmian proponowanych na placu Bankowym. Ma być bardziej zielony i przyjazny dla pieszych, pasażerów i rowerzystów. O zmotoryzowanych mieszkańca Warszawy ani słowa. Warto tu dodać, że to samo biuro projektowe będzie zmieniać plac Teatralny. Samo biuro jest mocno skażone aktywistyczną ideologią.
Rys historyczny
Plac Bankowy został wytyczony w czasach Królestwa Kongresowego. Miał wtedy kształt trójkąta. Jego przestrzeń zajmowała zieleń. Początkowo był tam tylko trawnik, później skwer z drzewami. Stanęła też fontanna w południowej części placu. Została przeniesiona i dziś zdobi skwer przed kinem Muranów. Architekci i urbaniści z pracowni MAU swoją roboczą koncepcją na nowy plac Bankowy w pewnym stopniu nawiązują do jego przedwojennego urządzenia. Zamiast parkingu przy pomniku Juliusza Słowackiego proponują skwer z nowym elementem wodnym, bardzo oczekiwanym przez mieszkańców. Po zachodniej stronie placu – wzdłuż elewacji monumentalnych gmachów autorstwa Corazziego – aż do Elektoralnej, gdzie na rogu stoi siedziba dawnego Banku Polskiego i Giełdy – prowadziłby deptak tylko dla pieszych. Dziś w gmachu dawnego pałacu Komisji Rządowej Przychodu i Skarbu siedzibę ma m.in. prezydent m.st. Warszawy. W tej części placu nie byłoby samochodów. Skwer miałby kształt trójkąta, architekci sugerują, że można byłoby urządzić tu miejsce spotkań podobne to tego na skwerze przy metrze Ratusz-Arsenał.
Nowe Centrum Warszawy i trzy place
Plac Bankowy to jeden z kluczowych elementów Nowego Centrum Warszawy. W ramach tego projektu ulice i place w sercu miasta są przebudowywane na bardziej przyjazne i wygodne dla wszystkich użytkowników. Stają się bezpieczniejsze, zapewniają wygodne dojścia i dojazdy komunikacją zbiorową, mają udogodnienia dla pieszych, przybywa też zieleni i dróg dla rowerów. Taka pozytywna zmiana nastąpiła na przebudowanej właśnie ulicy Marszałkowskiej po jej zachodniej stronie, gdzie od Królewskiej do placu Bankowego powstała droga dla rowerów i wprowadzono drzewa, krzewy i byliny. A to dopiero początek serii zielonych zmian na placu Bankowym i w całym Nowym Centrum Warszawy – czytamy na stronie Zarządu Dróg Miejskich.
W projektowaniu zmian na placu Bankowego trzeba brać pod uwagę trzy ważne aspekty: konserwatorski (zabytkowa, klasycystyczna zabudowa po zachodniej stronie zaprojektowana przez Antoniego Corazziego w latach 20. i 30. XIX wieku); komunikacyjny (ważny punkt przesiadkowy i transportowy) i zieleni (adaptacja do zmian klimatu). Należy też pamiętać o kluczowych powiązaniach z placami w sąsiedztwie oraz innymi rejonami Śródmieścia.
Więcej zieleni na placu Bankowym! – tego chcą mieszkanki i mieszkańcy Warszawy w setkach ankiet, które zebraliśmy. Potwierdzili to też uczestnicy warsztatów, którzy przybyli licznie na wszystkie spotkania. Większość narzeka, że plac jest zdominowany przez asfalt i samochody. Policzyliśmy, że powierzchnia utwardzona zajmuje tu aż 96 proc. obszaru placu. Należy tu usunąć różne bariery i przeszkody trudne do pokonania dla osób o ograniczonej mobilności czy dla rodziców z wózkami dziecięcymi – mówi Maciej Mycielski z pracowni MAU Architecture & Urbanism, która prowadziła warsztaty projektowe na zlecenie miasta Warszawy.
Mieszkańcy na warsztatach sugerowali znalezienie lepszego miejsca dla pomnika prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego. Architekci z MAU proponują nową lokalizację pomnika – na osi obecnego ratusza przed główną bramą lub wewnątrz dziedzińca. Sugerują też nieznaczne przesunięcie pomnika Juliusza Słowackiego na główną oś gmachu dawnego pałacu Ministra Skarbu.
Komentarz
Mamy po drugiej stronie totalnie niewykorzystaną piękną przestrzeń sięgającą aż do Pałacu Mostowskich graniczącą z wielkim parkiem – i nic tam nie ma. Praktycznie martwe Muzeum Archeologiczne podnajmujące przestrzeń na knajpę, brukowany placyk na końcu Długiej pomiędzy muzeum a jadłodajnią, bidaskwerek tam gdzie był pasaż Simonsa – smuteczek. Może warto by rozważyć najpierw przeniesienie tam przystanków z Placu Bankowego tak żeby był rozsądny węzel przesiadkowy. W każdym razie każdy rozsądny konkurs powinien obejmowac całość a nie tylko część na południe od Al. Solidarności.
Myślę, zresztą, że pomysł dużego placu istniał przy budowie Muranowa tylko potem jakoś o tym zapomniano – nie bez powodu budynki w których jest kino są cofnięte w stosunku do linii ratusza tak by nie zasłaniać Pałacu Mostowskich – J. Brodziński