Czy stolica jest skazana na nielegalne reklamy na Trakcie Królewskim i wieszaki z odzieżą na ozdobnych kratach kamieniczek?
Czy stolica jest skazana na nielegalne reklamy na Trakcie Królewskim, naręczny handel na Starówce, potykacze przy restauracjach na Nowym Świecie i wieszaki z odzieżą na ozdobnych kratach kamieniczek? Miasto Stołeczne Warszawa walczy o estetykę reprezentacyjnych miejsc Historycznego Centrum Kultury.
Park kulturowy Historycznego Centrum Warszawy
Park kulturowy to narzędzie, które pozwoli zapobiec chaosowi przestrzennemu, nielegalnym reklamom i tandecie ulicznych stoisk. Historyczne Centrum Kultury ma objąć Stare i Nowe Miasto, Trakt Królewski, rejon od ogrodu Krasińskich do Saskiego oraz parki położone poniżej Skarpy z Łazienkami włącznie. To niezmiernie ważne, żeby te reprezentacyjne miejsca były chronione. Projekt uchwały tworzącej park kulturowy Historycznego Centrum Warszawy powstał w Biurze Stołecznego Konserwatora Zabytków. Od zeszłego roku czeka na opinię Mazowieckiego Konserwatora Zabytków. Po jej uzyskaniu zostanie wyłożony do publicznego wglądu. Zainteresowani będą mogli zapoznać się z nim i złożyć uwagi. Co ważne, prawo do ich składania przysługuje wszystkim, nie tylko właścicielom nieruchomości położonych na terenie przyszłego parku kulturowego.
Daje to samorządowi cenną informację zwrotną. Pozwala udoskonalić projekt, wychwycić tematy budzące kontrowersje i miejsca ścierania się sprzecznych interesów. Po rozpatrzeniu uwag, projekt uchwały trafi pod głosowanie radnych miejskich.Zasady obowiązujące w parku dotyczyć będą robót budowlanych, nośników reklamowych a także działalności handlowej i usługowej, w tym gastronomicznej.
Co dla gastronomii i gdzie kiermasze?
Historyczne Centrum ma bogatą ofertą gastronomiczną. Zasady aranżacji ogródków opracowane zostały na podstawie doskonale znanego restauratorom zarządzenia o obszarze reprezentacyjnym. Mniej podestów, niższe ogrodzenia, ujednolicone zadaszenia oraz rezygnacja z potykaczy uczynią ogródki jeszcze przyjemniejszym miejscem relaksu. Dla najpopularniejszych miejsc – Starego Miasta, ul. Freta, Krakowskiego Przedmieścia i Nowego Światu oraz ul. Foksal – przygotowana została mapa w której zamieszczone zostały informacje dla restauratorów, jak i gdzie mogą planować ogródki. W Historycznym Centrum nie brakuje ulicznych stoisk handlowych i rowerów gastronomicznych. Stoiska jednak powinny być estetyczne i pozbawione pstrokatych reklam. Zasady opracowane dla parku kulturowego podpowiadają, jak zaaranżować stoisko handlowe, wystawę plenerową czy witrynę sklepową.
41 parków
W Polsce mamy 41 parków kulturowych. W Warszawie dotychczas jeden – Wilanowski Park Kulturowy. Wartości jakie zdecydowano się w nich chronić prawem są zróżnicowane (od walorów przyrodniczych, poprzez architektoniczne, po budowanie marki). Park Historycznego Centrum Warszawy pójdzie śladami Krakowa, Wrocławia i Poznania, które zapobiegają negatywnym skutkom intensywnego ruchu turystycznego oraz chaosowi reklamowemu i estetycznemu w rejonach staromiejskich.