Bohaterowie wydarzeń z 17 grudnia 1981 roku, otrzymali odznaczenia państwowe

KGHM uczcił 40. i 41. rocznicę Pacyfikacji Zakładów Górniczych Rudna. Górnicy, bohaterowie wydarzeń z 17 grudnia 1981 roku, otrzymali odznaczenia państwowe i wyróżnienia od spółki. W ubiegłym roku obchody okrągłej rocznicy wydarzeń zostały odwołane z powodu pandemii.

Pacyfikacja ZG Rudna

Dzień po wprowadzeniu Stanu Wojennego górnicy, którzy przyjechali do ZG Rudna na pierwszą zmianę podjęli decyzję o tym, że nie zjadą na dół. Zamiast tego rozpoczął się strajk, z którym chciały poradzić sobie lokalne władze.  Pacyfikacja ZG Rudna odbyła się rankiem 17 grudnia 1981 r. Strajk w należącej do KGHM kopalni był jednym z największych w całym kraju. Wobec górników użyto gazów łzawiących, innych środków chemicznych oraz granatów hukowych. Bramę wejściową Szybu Głównego staranował czołg. Historycy szacują, że w dniach 14-17 grudnia 1981 r., w strajku wzięło ponad 5 tys. górników, którzy postanowili sprzeciwić się wprowadzeniu stanu wojennego.

– Bardzo świadomie podjęliśmy decyzję o strajku mimo zapowiadanych represji ze strony komunistów. Ci którzy podjęli decyzję o aktywnym włączeniu się do strajku (nie byli świadkami) byli uczestnikami strajku. Należy również pamiętać o determinacji kolegów górników z ZG Polkowice którzy dołem kopalni dołączyli do górników ZG Rudna. Organizowane uroczystości upamiętniające pacyfikację kopalni Rudna, dla uczestników strajku okupacyjnego z grudnia 1981 roku, oprócz wymiaru historycznego są też przypomnieniem dla kolejnych pokoleń ile serca, sił i poświęcenia trzeba, aby żyć w wolnej i niepodległej ojczyźnie – wspominał Jan Tabor, pracownik Zakładu Robót Górniczych, współorganizator komitetu strajkowego na szybie Rudna Zachodnia 14 grudnia 1981 roku.

Hołd represjonowanym górnikom

Uroczystości upamiętniające wydarzenia z grudnia 1981 roku rozpoczęły się Mszą Świętą w Kościele św. Barbary w Polkowicach. Po mszy uczestnicy złożyli kwiaty przy pomniku „Górnikom Polskiej Miedzi” oraz przy tablicy upamiętniającej strajk i pacyfikację w kopalni „Rudna”. Podczas uroczystości uhonorowani zostali uczestnicy akcji strajkowej z ZG Rudna. 30 osób otrzymało odznaką honorową „Zasłużony dla Górnictwa RP”. Odznaczenia odebrali z rąk wicewojewody dolnośląskiego Bogusława Szpytmy i prezesa KGHM Tomasza Zdzikota. Zostały również wręczone Honorowe Odznaki „Zasłużony dla KGHM Polska Miedź S.A.” oraz medale honorowe „Pamiętamy” dyrektora naczelnego Oddziału ZG Rudna.



Uroczystości upamiętniające wydarzenia z grudnia 1981 roku rozpoczęły się Mszą Świętą w Kościele św. Barbary w Polkowicach. Po mszy uczestnicy złożyli kwiaty przy pomniku „Górnikom Polskiej Miedzi” oraz przy tablicy upamiętniającej strajk i pacyfikację w kopalni „Rudna”.

Premier Mateusz Morowiecki w okolicznościowym liście napisał: – W tym ponurym czasie byli jednak ludzie, którzy od razu wiedzieli, jak reagować na przemoc i zabicie wolnościowych pragnień. Górnicy kopalni „Rudna”, organizując strajk okupacyjny, chcieli wykrzyczeć swoją niezgodę i sprzeciw wobec władzy, która postanowiła zniewolić naród. Świadomi niebezpieczeństwa, zorganizowali strajk, brutalnie spacyfikowany przy pomocy gazów łzawiących, granatów hukowych i wojska. Nie było ofiar, ale bolesne represje dotknęły wielu jego uczestników. Mamy obowiązek pamiętać o tych, którzy zachowali odwagę, godność i nie dali się złamać. Jesteśmy im winni cześć i najwyższe uznanie.

Rocznica Pacyfikacji Zakładów Górniczych Rudna to dla całej naszej społeczności szczególne wydarzenie. Brutalnie stłumiona akcja górników była największym na Dolnym Śląsku protestem ludzi, którzy chcieli wolności dla swojej Ojczyzny. Oddajemy hołd bohaterom, którzy pokazali swoją siłę, odwagę i miłość do kraju. Sprzeciwili się komunistycznemu reżimowi i z narażeniem zdrowia i życia stanęli przeciw ówczesnej władzy. Bez odwagi i poświęcenia górników z KGHM nie byłoby dziś wolnej i suwerennej Polski – powiedział podczas uroczystości Tomasz Zdzikot, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

 

Portal Warszawski

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły

Portal-Warszawski