Pomnik Gabriela Narutowicza – wybrany

W tym roku obchodzimy setną rocznicę śmierci pierwszego prezydenta RP – Gabriela Narutowicza. Popiersie prezydenta autorstwa Edwarda Wittiga stojące obecnie we wschodniej stronie placu Jego imienia, stało się wg ogłoszonego 25 stycznia 2022 roku konkursu, częścią nowej koncepcji architektonicznej lub architektoniczno-rzeźbiarskiej wraz z zagospodarowaniem otoczenia na pl. Narutowicza. Dziś akurat mija setna rocznica śmierci Narutowicza.

Koncepcja

Zadanie konkursowe polega na zaprojektowaniu nowego posadowienia dla popiersia Gabriela Narutowicza autorstwa Edwarda Wittiga w nowej lokalizacji w obrębie pl. Narutowicza. Zamawiający pozostawia Uczestnikom swobodę w doborze artystycznych środków wyrazu. Dopuszczalne jest wprowadzenie do aranżacji elementów rzeźbiarskich i architektonicznych. Koncepcja powinna przewidywać towarzyszącą pomnikowi inskrypcję upamiętniającą, w postaci imienia i nazwiska oraz dat życia, z możliwością rozbudowania inskrypcji, przy założeniu dowolności formy. Posadowienie/cokół musi zapewniać właściwą ekspozycję oraz podkreślać walory artystyczne popiersia.

Najlepsza praca

7 grudnia 2022 r. Sąd Konkursowy ocenił prace nadesłane na konkurs architektoniczny na opracowanie koncepcji posadowienia pomnika Gabriela Narutowicza i zagospodarowania otoczenia na placu jego imienia w Warszawie. Sędziowie przyznali pierwszą i trzecią nagrodę oraz wyróżnienie.

Najwyżej oceniono i przyznano I nagrodę pracy autorstwa Józefa Gałązki i Urszuli Prokop z Warszawy (pracy przyznano 90/100 punktów). Projektanci otrzymają 25 000 zł oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki. Pracę uznano za najlepszą ze względu na atrakcyjność kompozycji, lekkość, skromność i prostotę formy. Podkreślono dobre wkomponowanie zarówno w obecną przestrzeń placu Narutowicza, jak i w projekt planowanego zagospodarowania.



Sąd konkursowy przyznał także trzecią nagrodę oraz wyróżnienie. Więcej o wyrokach i ocenach sędziów konkursowych przeczytacie na naszej stronie.

za; Stołeczny Konserwator Zabytków

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły