Biografia noblistki napisana w języku „kannada” trafiła do Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie

W nasze ręce trafiło wyjątkowe wydanie biografii Marii Skłodowskiej-Curie. Książka została napisana w języku kannada – należącym do południowych języków drawidyjskich. Jest to jeden z 29 najpopularniejszych języków w Indiach – czytamy na stronie Muzeum Marii Skłodowskiej Curii.

Dar z Indii

Książkę podarował jej autor, profesor Sydney Srinivas (Srinivas Karkenahalli), który wraz z małżonką panią Ushą odwiedzili Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Goście muzeum urodzili się w Indiach, ale od wielu dekad mieszkają w Australii, gdzie pan Srinivas kierował Katedrą Lotnictwa, Mechaniki i Inżynierii Mechatronicznej na Uniwersytecie w Sydney. Dziś państwo Karkenahalli cieszą się emeryturą i podróżują, między innymi śladami Marii Skłodowskiej-Curie oraz innych wybitnych naukowców. Pan profesor specjalizuje się w pisaniu książek biograficznych poświęconych wybitnym umysłom. Opisując życiorysy: Alberta Einsteina, Isaaka Newtona, Charlesa Darwina czy Madame Curie popularyzuje jednocześnie ich historie w swoich rodzinnych Indiach. Pani Usha podkreśla, że Maria Skłodowska-Curie jest w Indiach doskonale znana ponieważ jej biografia to obowiązkowa lektura szkolna.

Językiem kannada w Indiach posługuje się, zdaniem naszych gości, 65 milionów ludzi. To niemal dwa razy więcej niż liczy dziś populacja Polaków (wg. Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań w 2021 roku w Polsce mieszka 38 mln 197 tyś.). A pan profesor szykuje także wydanie w języku angielskim.

za; Muzeum Marii Skłodowskiej Curie w Warszawie

Portal Warszawski

Wspieraj niezależne warszawskie media.

Dzięki Tobie możemy pełnić naszą misję

Konto do wpłat: 61102049000000890231388541

w tytule wpłat: Darowizna

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły