[NASZ NEWS] Odbudowa Pałacu Saskiego pod znakiem zapytania
Odbudowa kompleksu pałaców Saskiego i Brühla oraz trzech kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie wynika z przyjętej przez Sejm i Senat RP ustawy z dn. 11 sierpnia 2021 r. (Dz.…
Grupa kilku firm zmonopolizowała zamówienia publiczne w Warszawie. Zamówienia te dotyczą głównie charakterystycznych miejsc stolicy: multimedialnych fontann, skweru Hoovera czy biało-czerwonej flagi na rondzie Radosława – ujawnia śledztwo Radia ZET. Stołeczny ratusz twierdzi jednak, że dwie kontrole nie znalazły dowodów na korupcję czy zmowę. Trwa jednak prokuratorskie śledztwo w tej sprawie – informuje Radio ZET.
Sprawa dotyczy zamówień udzielanych przez Zarząd Terenów Publicznych. Tej miejskiej firmie podlegają drogi gminne, miejskie oświetlenie, place zabaw, skwery, warszawskie pomniki i fontanny. Radio ZET dotarło do dwóch wystąpień pokontrolnych stołecznego ratusza, dotyczących ZTP, z marca 2020 i czerwca 2021 roku. Kontrole rozpoczęto po sygnałach o nieprawidłowościach od pracowników i związków zawodowych. Pod lupę wzięto między innymi zamówienia do 30 tysięcy euro z lat 2017-2020. Kontrolerzy wykazali, że doszło do „naruszenia zasad konkurencyjności i jawności dostępu do realizacji zadań finansowanych ze środków publicznych i wyjątkowego uprzywilejowania kilku wybranych wykonawców”.
Stołeczny ratusz na pytanie, czy mogło dojść do korupcji lub zmowy przy zamówieniach do 30 tys. euro odpowiedział, że nie znaleziono na to dowodów. „Ustalenia kontroli oraz zebrane dowody kontroli nie dały podstawy do uprawdopodobnienia zarzutu wystąpienia zmowy bądź działań o charakterze korupcyjnym, natomiast wskazywały na brak staranności działania ZTP, w szczególności w zakresie przestrzegania wewnętrznych procedur dokumentowania zdarzeń. Kontrolę zakończono wydaniem zaleceń pokontrolnych, których prawidłowość realizacji została poddana czynnościom sprawdzającym. W chwili obecnej trwa postępowanie pokontrolne, którego ostateczna wersja powinna być gotowa w II połowie maja” – napisał Wojciech Śmiech zastępca dyrektora Biura Marketingu Miasta.
Więcej tu; wiadomosci.radiozet.pl/Polska/Warszawa/Korupcyjna-zmowa-w-Warszawie
Na początku roku 2021 wysłaliśmy kilkadziesiąt mail do Zarządu Dróg Miejskich z wnioskiem o informację publiczną. Nasze pytania dotyczyły podpisanych umów przez ZDM do 30 tysięcy złotych właśnie, w latach 2016 – 2020. Chodzi o zewnętrzne podmioty, bo jesteśmy dziwnie przekonani, że ZDM mógł w ten sposób wyprowadzić pieniądze na projekty firmowane przez warszawski „aktyw”, który jest przyssany do tego urzędu. I tylko dlatego prawdopodobnie funkcjonują.
Niestety, za każdym razem otrzymywaliśmy tę samą odpowiedź; ZDM zasłaniaj się artykułami prawnymi, które rzekomo zabraniają informować o tak zawieranych umowach.
ZDM bardzo często zasłania się tymi dziurami w prawie, ale jeśli Prokuratura szuka zmowy korupcyjnej, to należy zbadać przede wszystkim Zarząd Dróg Miejskich, Budżet Obywatelski, Konsultacje Społeczne. I to w pierwszej kolejności.
Nasza redakcja w ciągu roku zebrała bardzo dużo materiału dowodowego, z którego JASNO WYNIKA, że Zarząd Dróg Miejskich, BO czy tzw. Konsultacje Miejskie dopuściły się złamania prawa, niejednokrotnie. Wszystkie niezbędne dokumenty jesteśmy w stanie przekazać.
Być może to najwyższy czas aby Prokuratura szerzej spojrzała na działanie warszawskich urzędów i urzędników Rafała Trzaskowskiego.
Portal Warszawski
Odbudowa kompleksu pałaców Saskiego i Brühla oraz trzech kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie wynika z przyjętej przez Sejm i Senat RP ustawy z dn. 11 sierpnia 2021 r. (Dz.…
Strefa Płatnego Parkowania co do zasady jest dobra, co do działania, szczególnie w Warszawie, obliczona jest na wyłudzanie pieniędzy od zmotoryzowanych mieszkańców Warszawy. Jest to również narzędzie szantażu i nieograniczonych…
Mija 100 dni rządów aktywistów i jak na razie bilans poraża. Na Ochocie, jak donoszą nam mieszkańcy i ochoccy radni, miało dojść do wyłudzenia pieniędzy przez aktywistkę Glusmam, a na…