Dom Magdaleny Abakanowicz w Falentach w strasznym stanie. Znany polityk chce go ratować
Magdaleny Abakanowicz nie trzeba nikomu przedstawiać. Była jedną z najbardziej znanych w świecie polskich artystek – zajmowała się rzeźbą, która w jej ujęciu znacznie przekraczała konwencjonalne ramy dyscypliny. Urodziła się 20 czerwca 1930 roku w Falentach pod Warszawą, zmarła w wieku 87 lat, 20 kwietnia 2017 roku. Magdalena Abakanowicz studiowała w latach 1950-1954 w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Tuż po dyplomie krótko zajmowała się malarstwem – wykonywała monumentalne kompozycje gwaszem na kartonach i płótnach.
Do uratowania?
Portal Warszawski jest czynnie zaangażowany w ratowanie naszego dziedzictwa. Mamy na koncie sporo spektakularnych akcji, i tym bardziej z wielką przykrością publikujemy zdjęcia pana Pawła Kowala, który odwiedził dziś Falenty, miejsce urodzenia tej wspaniałej artystki.
Uwierzycie? Tak wygląda dom, w którym urodziła się Magdalena Abakanowicz, zapewne największa polska rzeźbiarka! Z Maciejem Laskiem oraz Elżbietą Kłopotowską i Wojciechem Rogowskim ze Społecznego Komitetu Ochrony Falent chcemy go uratować.
Oto miejsce, w którym pierwsze lata życia spędziła Magdalena Abakanowicz. Z @LasekMaciej oraz E. Kłopotowską i W. Rogowskim @wojtekrogowski z podwarszawskich Falent zaczynamy działać! Swoją drogą historyczne miejsce dla Obrony Warszawy 1939 r. pic.twitter.com/ofvfThLPhS
Paweł Kowal okazuje się być wielkim miłośnikiem Abakanowicz
5 lat temu zmarła Magdalena Abakanowicz, wielka polska artystka o absolutnie ciekawej historii. Jej społeczno-polityczna biografia (sztuka, historia, polityka) ukończona. Kilka lat zabrało mi jej pisanie. Jeszcze w tym roku będzie w księgarniach. Tutaj zdjęcie wśród prac artystki.
Komentarz
Panie Pawle, wielkie brawa dla Pana za inicjatywę. Życzymy wytrwałości i trzeba jasno sobie powiedzieć, że to jest dobra sytuacja, żeby media musiały wywierać presję na włodarzach, po to aby ratować chociażby dom urodzenia wielkiej artystki, czy Dom Wedlów w Otwocku. Bo ten umiera od lat, my od lat o tym piszemy i cisza! Patriotyzm wyraża się przede wszystkim też w dbaniu o wspólne dziedzictwo. Tak dziś wygląda dom znakomitej warszawskiej rodziny Wedlów, w którym powstało Ptasie Mleczko…