W wieku 103 lat odszedł pierwszy dyrygent orkiestry zespołu „Mazowsze”, Stefan Żuława

Stefan Żuława urodził w 1918 roku się w czeskim Jičínie, i mimo trudnych wojennych czasów (był internowany w obozach na Węgrzech i w Niemczech) zdobył wykształcenie muzyczne. Do „Mazowsza” trafił prosto z Filharmonii Krakowskiej w 1952 roku i szybko wzbudził sympatię, a później uznanie Tadeusza Sygietyńskiego. Kierował chórem i orkiestrą zespołu w trudnych czasach, gdy władze usunęły Sygietyńskiego ze stanowiska szefa zespołu w 1953 roku, w czasie choroby Profesora i po Jego śmierci do 1958 roku.

Pierwszy obok Tadeusza Sygietyńskiego dyrygent orkiestry zespołu „Mazowsze”

Stefan Żuława pozostawił po sobie piękna kartę. We wrześniu 1939 w stopniu plutonowego podchorążego wraz z oddziałem (13 kompania sanitarna) przekroczył granicę polsko-węgierską. Przebywał w obozach internowania na terenie Węgier w miejscowościach Nagymaros (1939-1940), Selyp (1940-1941) i Eger (1941-1945). W 1949 skończył konserwatorium w Budapeszcie i wrócił do Polski. Pracował jako dyrygent, m.in. w Państwowym Zespole Pieśni i Tańca „Mazowsze”.

O śmierci poinformował zespół Mazowsze

Z wielkim smutkiem zawiadamiamy, że swoje długie życie zakończył Stefan Żuława, pierwszy obok Tadeusza Sygietyńskiego dyrygent orkiestry zespołu „Mazowsze”. Dożył 103. lat, otoczony troską i miłością swoich najbliższych. Wspominając piękne spotkanie w stulecie urodzin pana Stefana, jesteśmy przekonani, że dołączył do grona tych, którzy przez lata tworzyli „Mazowsze”.

Panie Stefanie, niebiańska orkiestra nie mogła czekać dłużej! Odpoczywaj w pokoju!


 

 

 

 


 

Mazowsze

Zespół „Mazowsze” należy do największych na świecie zespołów artystycznych, sięgających do bogactwa narodowych tańców, piosenek, przyśpiewek i obyczajów. Nazwa zespołu wywodzi się od centralnego regionu Polski – Mazowsza, jednak repertuar „Mazowsza” szybko rozszerzył się o folklor innych regionów. Dziś w dorobku zespołu znajdują się opracowania sceniczne 42 z nich.

Oficjalnie „Mazowsze” powołał do życia dekret Ministerstwa Kultury i Sztuki 8 listopada 1948 roku, polecający Tadeuszowi Sygietyńskiemu zorganizowanie zespołu ludowego, którego zadaniem miała być troska o tradycyjny repertuar ludowy, oparty na pieśniach, przyśpiewkach i tańcach wsi mazowieckiej i regionalnej tradycji artystycznej. Jednak idea zespołu powstała na długo przed tym.

Tadeusz Sygietyński, wybitny kompozytor i miłośnik folkloru oraz Mira Zimińska-Sygietyńska, aktorka przedwojennej sceny, w ruinach bombardowanej Warszawy przyrzekli sobie, że jeśli przeżyją wojnę, założą zespół. O ile dla aktorki filmowej i kabaretowej dziedzina wydawała się odległa, o tyle dla Tadeusza była realizacją dawnych marzeń.

Stefan Żuława, był pierwszym obok Tadeusza Sygietyńskiego dyrygentem orkiestry zespołu „Mazowsze”.

Świeć Dobry Boże nad Jego Duszą.

za; Mazowsze, Archiwum Instytutu Pileckiego

Portal Warszawski

 

 

 

 

Wspieraj niezależne warszawskie media.

Dzięki Tobie możemy pełnić naszą misję

Konto do wpłat: 61102049000000890231388541

w tytule wpłat: Darowizna

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły